Co je tvoje, to je moje, co je moje, do toho ti nic není. Tahle průpovídka, která se kdysi vysmívala absurdní podstatě komunistického režimu, je i čím dál zřetelnějším mottem rodící se druhé vlády Andreje Babiše.

Premiér striktně odmítá ministerského adepta partnerské ČSSD, ale přitom nikomu kromě Miloše Zemana ještě ani neprozradil, koho jmenovitě si sám přivede do kabinetu za své hnutí ANO. Do Babišova hájemství prostě nikdo kromě prezidenta strkat nos nebude. Snad jen aby asymetrická válka o Miroslava Pocheho nebila do očí tolik, hodil premiér plebsu drobek útěchy. František Koníček, zemanovec a podnikatel spojovaný s ČEZ a ruským Rosatomem, prý ministrem nebude. Raz, dva, tři, potlesk.

Argumenty proti Pochemu jsou v porovnání s tím, o co jde při personálním obsazení dalších ministerstev, samo sebou směšné. Jestli se kandidát sociální demokracie na šéfa diplomacie před několika lety jednou vyjádřil ve prospěch marginálního přerozdělování uprchlíků, nehraje dnes žádnou roli. Zvlášť pokud v zahraniční politice státu chce mít hlavní slovo premiér, jak to Babiš sliboval před volbami.

Zato je klíčové, kdo usedne například do křesla ministra průmyslu, obrany nebo spravedlnosti. Tedy do čela resortů, které mají zůstat v gesci ANO. V prvním případě je ve hře stamiliardová dostavba nových jaderných bloků a budoucnost polostátního energetického gigantu ČEZ. Na obraně si Hradu blízký zbrojař Jaroslav Strnad hlídá třímiliardový tendr na dodávku izraelských radarů. A nad justicí bdí samotný Babiš, který čelí trestnímu stíhání v dotační kauze Čapí hnízdo.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jak skončí gradace sporů mezi ČSSD na straně jedné a ANO, KSČM a Hradem na straně druhé?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru