Hrad se zpěčuje zařazení Okamurovy SPD do zprávy o extremismu, kterou každoročně vydává ministerstvo vnitra. Důvody jsou zřejmé.

Okamura stál vedle Miloše Zemana při oslavě volebního vítězství a Miloš Zeman nyní tlačí Okamuru k moci, seč může. Takže nelze připustit, aby byl Okamura oficiálně označen za extremistu.

"To by už rovnou mohl být za extremistu označen i Zeman! Kde bychom to byli?!" zní v podtextu hradního stanoviska.

Obsahově je argumentace hradních právníků pozoruhodná v mnoha ohledech. Zaujme například věta: "Je nepřijatelné, aby autoři pranýřovali politické a jiné subjekty jen proto, že nesdílejí jejich pohled na určité společenské jevy." Paráda. Se stejnou argumentací by se dalo říci, že zpočátku nebylo možné považovat za extremisty ani nacisty, protože ti také přece měli pouze "odlišný pohled na určité společenské jevy", například na práva židovské menšiny.

Tomio Okamura chce na území Česka zakázat celou jednu náboženskou víru, takže těžko říci, kam až by svůj "pohled na určité společenské jevy" dotáhl, kdyby dostal příležitost…

Podstatnějšího a varovnějšího je ale něco jiného: Hrad nejen brání Okamuru, ale pokouší se celou debatu o extremismu otočit. "Hlavní hrozbou pro demokratickou společnost jsou dnes ti, kteří chtějí omezit politickou soutěž a legitimní diskusi ve veřejném prostoru nálepkováním a odsouzením, ať už jde o nálepku 'populismu', nebo 'šíření dezinformací'," píše. To je nebezpečný nesmysl, který je nutno vyvrátit. Popořadě: Jakpak se asi dá diskuse omezit "nálepkováním"? No nijak. Odedávna přece diskutéři o oponentech říkají nehezké věci, ba i faulují.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru