Byla to velmi úspěšná konstruktivní schůzka, uvedl šéf ČEZ Daniel Beneš po setkání s prezidentem Milošem Zemanem a designovaným premiérem Andrejem Babišem o budoucnosti energetiky. Připomeňme, že se ti tři sešli na Hradě týden před valnou hromadou energetické společnosti, na které se mělo − ale nebude − rozhodovat i o jejím rozdělení, které představil Beneš poslancům letos v zimě.

Takzvanou transformací společnosti mělo být její rozdělení na dvě části, z nichž jedna by byla čistě státní (v ní by byla výroba elektřiny a současně by mohla financovat stavbu jádra), do druhé by se soustředila distribuce, čistá energie a další. Mělo jít o způsob, jak akcionářům zachovat výdělky a státu umožnit, aby investoval do výstavby jádra. Ne že by tento plán byl vysloveně špatný − analytici se shodli na tom, že díky rozdělení by soukromí investoři pozitivně vnímali odpadnutí rizika spojeného s výstavbou nového jaderného zdroje a stát by si se "svým" ČEZ zase mohl dělat, co chce, protože by byl stoprocentním vlastníkem.

Budoucnost ČEZ je ale daleko víc než s ekonomickou stránkou spojená s politikou. Prezident Miloš Zeman, dlouholetý přítel Daniela Beneše, kterého několikrát "zachránil" ve funkci před Andrejem Babišem, opakovaně řekl (naposledy na TV Barrandov), že "nikomu nevnucuji svůj názor, je to primárně na rozhodnutí jak premiéra, tak ministra průmyslu a obchodu, se kterým se mimochodem − jak se zdá − v této věci shoduji. Ale jsem proti rozdělení ČEZ." V tu chvíli bylo jasné, že pokud má Beneš zůstat ve funkci, musí vymyslet, jak ČEZ rozdělit a nerozdělit současně. Návrh na vyčlenění "nové energetiky" do dceřiné společnosti (nikoliv tedy do samostatné) tento dojem ze zachování celistvosti energetického gigantu − zdá se − docela dobře splňuje.

Akcionáři dostanou v nové "dceři" větší podíl, než mají v současném ČEZ. Navíc pokud bude "matka" investovat do jádra a tato investice bude ztrátová, nebudou se na těchto ztrátách podílet, což je v podstatě to hlavní, co je zajímá. Čistá energie také může vynášet víc než ta klasická, a to i bez investic do jádra.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • Web bez reklam
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru