Valná hromada společnosti ČEZ, která se uskuteční tento pátek, se může stát součástí politických jednání o vládě. Dá se očekávat přeobsazení dozorčí rady firmy a lukrativní místa byla vždy součástí velkých politických dohod. Spekulacím nahrála i tajemná schůzka premiéra, prezidenta a šéfa ČEZ Daniela Beneše na Hradě. Ten ale tvrdí, že probírali jen energetickou politiku.

"Řešili jsme transformaci ČEZ, otázku výstavby jaderného reaktoru a další," říká Beneš v rozhovoru pro HN. Obě otázky jsou velmi aktuální. Beneš by chtěl ještě letos začít s výběrem dodavatele reaktoru. A k tomu se musí rozhodnout, kdo bude investorem. Zda to bude firma v současné podobě, či zda se kvůli investici za stovky miliard rozdělí.

HN: Ve čtvrtek jste se sešel s premiérem Andrejem Babišem a prezidentem Milošem Zemanem na Hradě. Řešili jste politiku?

Vůbec. To jsou jen spekulace.

HN: Schůzka týden před valnou hromadou, na které se mají přerozdělovat posty v dozorčí radě ČEZ, k takovým spekulacím přímo vybízí.

Nic takového se neřešilo, ani okrajově. Schůzka navazovala na setkání expertního týmu pana prezidenta, která proběhla před dvěma týdny v Lánech. Tam jsme diskutovali o energetické politice, energetické koncepci a podobně, bohužel u toho ale nebyl pan premiér. A jelikož je to hlava výkonné moci v Česku, bylo dobré na takovou debatu navázat.

Daniel Beneš (48)

◼ Narodil se v Havířově. Vystudoval Strojní fakultu Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě.
◼ Předtím než v roce 2004 spojil svoji kariéru s ČEZ, působil jako ředitel firmy TCHAS, která obchodovala s palivy.
◼ V ČEZ nejdříve řídil úsek nákupů, od roku 2006 byl ředitelem jedné z divizí a místopředsedou představenstva.
◼ V roce 2011 povýšil na post generálního ředitele ČEZ a předsedy představenstva.

HN: Neřešila se ani otázka nového ministra průmyslu?

Ne. Opravdu to nebyla politicko-personální schůzka, ale odborná. Řešili jsme transformaci ČEZ, otázku výstavby jaderného reaktoru, obnovitelné zdroje a tak dále. Řekli jsme si svoje postoje a shodli jsme se, že se o tom spolu musíme bavit detailněji.

HN: Jak se k jádru a transformaci ČEZ staví prezident?

Byl oprávněně kritický, že příprava nového jaderného bloku trvá příliš dlouho. Má pravdu, zaobíráme se tím minimálně deset let. Začalo to první Pačesovou komisí a pak to několik vlád odsouvalo.

HN: Zrychlilo se nyní něco?

Určitě. Stálý vládní výbor pro jádro za poslední rok udělal velký kus práce. Je tu nová velmi podrobná analýza pracovní skupiny pro strategii financování, kterou vedou lidé z ministerstva financí.

HN: Co to je za analýzu? Tu vláda ještě nezveřejnila.

Vyhodnocuje všechny možné varianty investičních modelů, jak postavit nové jaderné bloky. Hlavní kritéria jsou celkové investiční náklady, cena vyrobené elektřiny, rizika, jak který model naplňuje energetickou koncepci, jaké má fiskální dopady do státního rozpočtu… Prostě jsem panu prezidentovi ukázal, že se na tom opravdu nyní pracuje a že jdeme slušně dopředu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru