Bude se to interpretovat jako podraz, napsal Andrej Babiš a má pravdu. Ono to totiž jinak interpretovat nejde. Celou dobu jednání o vládě se mluví o tom, že si strany nebudou navzájem kádrovat své ministry, že je jejich výsostné právo navrhnout do vlády, koho chtějí, a najednou Babiš říká, že nebude navrhovat jako ministra zahraničí sociálního demokrata Miroslava Pocheho, protože "by ho prezident nejmenoval a vadí komunistům".

Je to o to lepší, že si Babiš s oznámením počkal, až skončí referendum ČSSD o vstupu do vlády. Sociální demokraté se vyslovili v poměru 60 : 40 pro a předseda Jan Hamáček má naprosto svázané ruce při jednání. Bez referenda by mohl říci: "Když ty takhle, tak nic nebude, žádná vláda, nazdar." Se závazným výsledkem coby batohem na zádech se mu bude manévrovat podstatně hůř. Prostě to, co Babiš udělal, je podraz jako vyšitý a premiér se nemá co tvářit ublíženě. Je to asi, jako by se divil, že když prší, interpretuje se to, jako že prší.

Sociální demokraté si nemohou stěžovat, že nebyli varováni. Celá zkušenost s vládnutím s Andrejem Babišem je přesvědčovala, že jeho slovo nic neznamená. Babiš neustále mění postoje podle toho, jak se to hodí. Říká tomu pragmatismus, z čehož se zakladatelé tohoto filozofického směru musí obracet v hrobě. Nebylo otázkou zda, ale kdy Hamáčka a spol. podtrhne. Jediné, co bylo překvapivé, je, že to stihl už pár hodin po ukončení sociálnědemokratického referenda. Inu, lepší se.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Proč se Miloš Zeman nezachová jako Václav Klaus a Václav Havel, kteří také měli "problémy" se jmény některých ministrů (dokonce za Zemanovy vlády) a museli se podřídit.
  • Proč se Andreji Babišovi nechce do sporu s prezidentem.
  • Proč vůbec Miloši Zemanovi Miroslav Poche vadí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru