Tu pravou sílu vítěz francouzských prezidentských voleb Emmanuel Macron dostal, ne když loni v květnu porazil Marine Le Penovou, ale o měsíc později, když jeho ani sotva rok staré hnutí Republika na pochodu získalo jednoznačnou většinu v Národním shromáždění. Jenom tak bylo možné, že minulou středu poslanci schválili zákon o reformě státní společnosti SNCF poměrem 452 ku 80. Váha výsledku vyniká hlavně tím, co až dosud národní železnice ve Francii znamenaly. Byly kvintesencí systému, který těm uvnitř hodně garantoval, ale kvůli velkým nákladům se stal neudržitelným.

Zaměstnance SNCF, "les cheminots", z nichž mnozí se za druhé světové války proslavili účastí v protinacistickém odboji, prakticky nelze propustit z práce, mohou odejít do důchodu v 55 letech a ti, kteří pracují dále od bydliště, už v 50. Takový systém železničáři hájí, ale zároveň je jedním z důvodů, proč na sociální výdaje ve Francii připadá 30 procent HDP a na výdaje státního a veřejného sektoru dohromady přes polovinu HDP.

Když vláda představila reformu SNCF, protestní stávku podpořilo 95 procent zaměstnanců. Takovýto odpor v minulosti lámal reformní úsilí Macronových předchůdců, jako třeba v polovině 90. let za Jacquesa Chiraka, kdy zamrzlé železnice týdny ochromovaly život v zemi. Letos podpora veřejnosti stávkám od dubna postupně klesala a jedna z odborových centrál, CFDT, už ohlásila, že její členové na konci června protest ukončí.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru