Referendum v sociální demokracii, jehož výsledky strana oznámí v pátek, zřejmě uvolní cestu pro sestavení koalice s hnutím ANO premiéra Andreje Babiše. Zdroje z ČSSD se shodují, že většina hlasujících členů souhlasila se vstupem do vlády. ČSSD si už dříve vyjednala obsazení pěti ministerských křesel, ANO by patřilo deset včetně premiéra. Ve skutečnosti ale bude mít několik zástupců ve vládě ještě jeden politický hráč, prezident Miloš Zeman.

Zatímco ČSSD už oznámila, koho do vlády navrhuje, hnutí ANO dosud jména nezveřejnilo. Už nyní je však zřejmé, že ve vládě bude sedět také několik Zemanových příznivců. Podle různých zdrojů blízkých jednání o vládě jich může být až pět: Miroslav Toman, František Koníček, Jan Kohout, Lubomír Metnar a Jeroným Tejc.

V této sestavě by Zemanovi ministři tvořili početnější skupinu než členové vlády s pevným vztahem k ČSSD. Tito lidé zároveň nevadí komunistům, díky jejichž hlasům by Babišova vláda měla dostat důvěru ve sněmovně.

Toman, Koníček a Kohout jsou na seznamu oficiálních prezidentových poradců. Spolu také seděli ve vládě Jiřího Rusnoka, kterou Zeman jmenoval v roce 2013 podle vlastního výběru.

Současný šéf Potravinářské komory Toman by se mohl po pěti letech vrátit na post ministra zemědělství. Tentokrát má ve vládě sedět za ČSSD, do které však chce teprve vstoupit. V nedávném rozhovoru pro Český rozhlas Toman řekl, že si Zemana velmi váží. "Má zdravé názory na vývoj této země, takže velký obdiv," uvedl.

Někdejší ministr práce a sociálních věcí Koníček by podle několika zdrojů HN měl nahradit Tomáše Hünera (za ANO) ve funkci ministra průmyslu a obchodu. V minulosti byl Koníček krátce poslancem za ČSSD, později se stejně jako Toman ucházel o zvolení do sněmovny za Stranu práv občanů. Zemanovci však neuspěli.

V diskusích o budoucích ministrech se skloňuje také jméno Jana Kohouta, který by se mohl znovu stát šéfem diplomacie. ČSSD sice do funkce ministra zahraničí navrhla svého europoslance Miroslava Pocheho, narazila však na odpor u Zemana, který Pochemu vyčítá hlavně vstřícnost k přijímání migrantů. Kohouta naopak prezident zmínil jako člověka, který by se na ministra zahraničí hodil.

V současné menšinové vládě se k prezidentovi hlásila zejména ministryně obrany Karla Šlechtová. Šance, že zůstane ve funkci, jsou ale podle dostupných informací nízké kvůli napjatým vztahům s Babišem. Nahradit by ji mohl dosavadní ministr vnitra Lubomír Metnar. Ten v minulosti šéfoval bezpečnosti ve vítkovické strojírenské skupině vedené Zemanovým příznivcem Janem Světlíkem. Metnar byl také náměstkem ministra vnitra za Rusnokovy vlády.

K Zemanovým lidem bývá řazen také Jeroným Tejc, údajný favorit pro vystřídání Roberta Pelikána (ANO) v čele ministerstva spravedlnosti. Tejc patřil do skupiny "pučistů" v ČSSD, kteří se po sněmovních volbách v roce 2013 upnuli k Zemanovi, ve vnitrostranickém boji ale prohráli s pozdějším premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Související