Realitní byznysmen Radim Passer se rozhodl prodat ostravské administrativní centrum Nová Karolina Park. To je součástí velkého developerského projektu v centru Ostravy, jenž vznikl na území bývalé koksovny a briketárny. Prodej nemovitosti je na samém začátku, developer pověřil zprostředkováním obchodu poradenskou společnost Knight Frank. "Potenciální investory budeme teprve oslovovat ve výběrovém řízení," řekl HN Radim Passer, zakladatel společnosti Passerinvest Group.

V šestipatrové budově je téměř 24 600 metrů čtverečních kancelářských ploch, v přízemí je dalších 3700 metrů obchodních ploch, v podzemních garážích je nájemcům k dispozici 280 parkovacích míst.

Za nemovitost dokončenou v roce 2013 Passer požaduje částku kolem dvou miliard korun. "Myslím si, že to bude řádově 80 milionů eur. Je to trofejní nemovitost," řekl Passer. "Budova je pronajata z 85 procent a jednáme s dalšími nájemci," dodal Passer s tím, že do dokončení prodeje by měly být kancelářské plochy obsazené ze 100 procent. "Pokud by se našel vhodný kupec, tak myslím, že se transakce letos uzavře," dodal Passer.

Passerinvest Group podniká v nemovitostech od začátku 90. let minulého století. Jejím zdaleka největším projektem je areál BB Centrum v Praze-Michli, kde developer postupně postavil dvacítku převážně kancelářských budov, ale i bytové domy či fitness centrum. Další projekty tu firma připravuje. Ostrava je pro Passerinvest Group jedinou mimopražskou investicí.

"Chceme naše síly koncentrovat v Praze 4, od Roztyl až po BB Centrum," vysvětlil Passer. "Pokud by se oddalovaly nějaké naše akvizice, je možné, že si kancelářskou budovu v Ostravě ponecháme."

Shodou okolností je rozjednaný i prodej sousedního obchodního centra Forum Nová Karolina. Jeho zahraniční vlastník by za něj chtěl dostat více než šest miliard korun. Poptávka po kvalitních nemovitostech je dnes obrovská, a tak jsou velcí zahraniční investoři svolnější nakupovat i v regionálních městech.

"Produktů není tolik, aby uspokojily poptávku. To vede k tomu, že investoři aktivně zkoumají možnosti i v re­gionech," říká Zdenka Klapalová, ředitelka firmy Knight Frank. Ta považuje Ostravu za dynamicky se rozvíjející město, které díky pracovní síle přitahuje silné nájemce.

Související