Realitní byznysmen Radim Passer se rozhodl prodat ostravské administrativní centrum Nová Karolina Park. To je součástí velkého developerského projektu v centru Ostravy, jenž vznikl na území bývalé koksovny a briketárny. Prodej nemovitosti je na samém začátku, developer pověřil zprostředkováním obchodu poradenskou společnost Knight Frank. "Potenciální investory budeme teprve oslovovat ve výběrovém řízení," řekl HN Radim Passer, zakladatel společnosti Passerinvest Group.

V šestipatrové budově je téměř 24 600 metrů čtverečních kancelářských ploch, v přízemí je dalších 3700 metrů obchodních ploch, v podzemních garážích je nájemcům k dispozici 280 parkovacích míst.

Za nemovitost dokončenou v roce 2013 Passer požaduje částku kolem dvou miliard korun. "Myslím si, že to bude řádově 80 milionů eur. Je to trofejní nemovitost," řekl Passer. "Budova je pronajata z 85 procent a jednáme s dalšími nájemci," dodal Passer s tím, že do dokončení prodeje by měly být kancelářské plochy obsazené ze 100 procent. "Pokud by se našel vhodný kupec, tak myslím, že se transakce letos uzavře," dodal Passer.

Passerinvest Group podniká v nemovitostech od začátku 90. let minulého století. Jejím zdaleka největším projektem je areál BB Centrum v Praze-Michli, kde developer postupně postavil dvacítku převážně kancelářských budov, ale i bytové domy či fitness centrum. Další projekty tu firma připravuje. Ostrava je pro Passerinvest Group jedinou mimopražskou investicí.

"Chceme naše síly koncentrovat v Praze 4, od Roztyl až po BB Centrum," vysvětlil Passer. "Pokud by se oddalovaly nějaké naše akvizice, je možné, že si kancelářskou budovu v Ostravě ponecháme."

Shodou okolností je rozjednaný i prodej sousedního obchodního centra Forum Nová Karolina. Jeho zahraniční vlastník by za něj chtěl dostat více než šest miliard korun. Poptávka po kvalitních nemovitostech je dnes obrovská, a tak jsou velcí zahraniční investoři svolnější nakupovat i v regionálních městech.

"Produktů není tolik, aby uspokojily poptávku. To vede k tomu, že investoři aktivně zkoumají možnosti i v re­gionech," říká Zdenka Klapalová, ředitelka firmy Knight Frank. Ta považuje Ostravu za dynamicky se rozvíjející město, které díky pracovní síle přitahuje silné nájemce.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru