Švagr španělského krále Iñaki Urdangarin se už jen těžko vyhne vězení. Manžel královy sestry Cristiny neuspěl s odvoláním u Nejvyššího soudu. Ten potvrdil, že se bývalý házenkář dopustil zpronevěry a daňových podvodů. Snížil mu ale trest o pět měsíců. Urdangarin by tak měl strávit za mřížemi pět let a deset měsíců.

Švagr krále podle soudu v letech 2004 až 2006 zpronevěřil několik milionů eur. Tehdy společně se svým společníkem Diegem Torresem vedl nevládní organizaci Nóos, která nejčastěji organizovala sportovní akce pro regionální vlády. Skandál vypukl v době finanční krize, kdy se Urdangarinův případ stal symbolem korupce v nejvyšších vrstvách společnosti.

Jedinou nadějí pro Urdangarina je nyní Ústavní soud, který by mohl případ znovu otevřít. Na jeho rozhodnutí ale na svobodě čekat nemůže. Do vězení musí nastoupit během několika dnů. Stane se tak prvním členem současné královské rodiny, který skončí za mřížemi.

6 milionů eur

Zhruba tolik peněz měl zpronevěřit manžel královy sestry Cristiny.

Už během vyšetřování královská rodina vyškrtla Cristinu a jejího manžela z oficiálních akcí. Korupční skandál kolem jejího manžela, který výrazně srazil popularitu monarchie, byl i jedním z důvodů, proč se v roce 2014 král Juan Carlos I. rozhodl abdikovat. Současný král Felipe VI. svou sestru zbavil titulu vévodkyně z Palmy. Urdangarin společně se svojí manželkou a čtyřmi dětmi žijí v Ženevě.

Jiný korupční skandál, tentokrát spojený s Lidovou stranou, přispěl nedávno k pádu dlouholetého premiéra Mariana Rajoye.

Související