Části plastových tašek, gumové pásky i kousky balonků našli veterináři v žaludku přísně chráněné karety obrovské, která nedávno uhynula v Thajsku. V asijské zemi je jedna z nejvyšších spotřeb plastů na světě.

Karetu našli na mořské pláži u přístavu Laem Chabang, které leží asi dvě hodiny jízdy od Bankoku. "Byla slabá a nemohla plavat," popsal jeden z veterinářů. Želvu, která nemohla jíst, se nejprve snažili zachránit. Pomocí rentgenového vyšetření veterináři zjistili, že má plný žaludek odpadu. Jeho přesné složení ale odhalili až při pitvě poté, co velká mořská želva uhynula.

V průměru u deseti procent karet obrovských, které se v Thajsku dostanou do problémů, je viníkem plast. Nejčastěji ho snědí, mohou si ale do těla také zapíchnout plastové brčko anebo se kvůli plastům zraní a dostanou infekci.

Uhynutí chráněného mořského živočicha je další připomínkou ekologické katastrofy, která je spojena s nadměrným využitím plastů.

Podobně jako kareta z Thajska na ně doplácí řada dalších mořských tvorů. V Thajsku nedávno uhynula také velryba, která spolykala 80 igelitových tašek a další odpad. Také ji se veterináři snažili zachránit, ale bez úspěchu. Plasty v žaludku velryby vážily osm kilogramů.

Odhaduje se, že každý rok se do oceánů dostane osm milionů tun plastů. Některé země se snaží spotřebu plastu omezit. Evropská komise nedávno navrhla zákaz jednorázových plastových brček, příborů nebo talířků. Krátce po oznámení Evropské komise švédský nábytkářský koncern Ikea informoval, že do roku 2020 přestane prodávat plastové zboží na jedno použití.