Před několika lety ovládl kina animovaný trhák Ratatouille s krysákem Rémym v hlavní roli. Hlodavec se chtěl stát kuchařem v jedné z vyhlášených pařížských restaurací.

Ne všem Pařížanům se ale komedie líbila. Město nad Seinou má dlouhodobě potíže s přemnoženými potkany. Většina obyvatel Paříže je považuje za mnohem méně roztomilé, než byl Rémy. Starostka francouzské metropole Anne Hidalgová loni investovala do služeb deratizačních firem 1,5 milionu eur (38,3 milionu korun). Ani to ale příliš nepomohlo.

Vyburcovat úřady se nyní snaží starosta 17. pařížského obvodu, v němž sídlí značný počet ambasád a konzulátů. Geoffroy Boulard se domnívá, že radnice musí být ráznější.

Nechal proto spustit mobilní aplikaci, která lidem umožňuje nahlásit výskyt potkanů v konkrétním místě. V aplikaci se pak objeví mapa se zasaženými oblastmi. V případě, že úřady hlodavce zlikvidují, označení z mapy zmizí.

"Je to záležitost veřejného zdraví. Celé město na to musí reagovat. Není to jen věc 17. obvodu," prohlásil rezolutně pro deník Le Parisien. Vysvětlil, že k tomuto kroku se odhodlal v okamžiku, kdy se s potkany začala potýkat jedna ze školek.

Boulard současně uvedl, že pro lidi, kteří nemají internet, radnice zavedla i horkou linku. Na ni mohou Pařížané z jeho obvodu oznamovat nadměrný výskyt hlodavců.

Nyní plánuje spustit osvětovou kampaň. Chce lidi vyzvat, aby neodhazovali na zem ani papírky nebo aby pořádně uklidili po svém pikniku.

Související