Cesta k vlastnímu bydlení se poslední dva roky komplikuje. A brzy bude ještě složitější. Tento týden Česká národní banka oznámila, že od 1. října bude vyžadovat, aby splátka hypotéky a dalších dluhů nepřesáhla 45 procent čistého měsíčního příjmu žadatele a celkové zadlužení devítinásobek jeho čistého ročního příjmu.

Podle centrální banky se zvyšuje hrozba, že při zhoršení ekonomiky vzrostou potíže lidí se splácením, a pokud by špatné časy trvaly déle, mohly by se do problémů dostat banky a tím i celá ekonomika.

Ceny bytů rostou v Česku nejrychleji ze všech států EU. Nejvíc se to týká Prahy, kde podle analýzy Deloittu ceny loni vyskočily skoro o 18 procent. Zdražování nemovitostí prodražuje hypotéky. Ty jsou sice levné díky nízkým úrokovým sazbám a dostupné díky růstu mezd, průměrná měsíční splátka ale právě kvůli dražším nemovitostem výrazně vzrostla. Podle loňské analýzy centrální banky stoupla průměrná výše nového hypotečního úvěru v posledních třech letech zhruba o čtvrtinu. Takže se dá pochopit, proč ČNB šlápla na brzdu.

ČNB od podzimu 2016 omezila hypotéky už dvakrát. Většina lidí si dnes může půjčit do 80 procent hodnoty nemovitosti, zatímco dříve banky půjčovaly i na celou cenu bytu či domu. Jenže tyto kroky centrální banky zájem Čechů o pořízení bytu ani přes rostoucí ceny nemovitostí nezchladily. "Objem úvěrů bank na bydlení vykazoval v posledních měsících téměř devítiprocentní nárůst," řekl Vladimír Tomšík, viceguvernér ČNB.

Nově nastavené limity na výši příjmu, které žadatel musí splňovat, aby dostal hypotéku, jsou o něco mírnější, než ČNB původně naznačovala (maximálně osminásobek ročního příjmu, splátka maximálně 40 procent měsíčního příjmu).

Další relativní úlevou je i to, že u pěti procent úvěrů banky mohou stanovené příjmové limity překročit. A aktuální omezení se budou týkat jen nových žadatelů. Nevztahují se tak na současné klienty, kteří budou chtít úvěr refinancovat v jiné bance.

Pokud jde o dopad nových zpřísnění, ČNB svůj odhad nezveřejnila. Z analýz dat, jak a komu banky poskytovaly hypotéky ve druhém pololetí loňského roku, vyplývá, že po zavedení příjmových limitů by na ni nedosáhlo kolem deseti procent žadatelů. Data ale zahrnují jen nový úvěr. Dluhy, které klienti už mohli splácet, se v nich nezohledňují. Těch, kteří by na požadovanou hypotéku nedosáhli, tak bude zřejmě víc.

Už nyní jedou "nadoraz" ti, kteří mají hypotéku na jeden průměrný příjem, a to se počítá i ten pražský. Je sice o necelých dvacet procent nad republikovým průměrem, cena nemovitostí je ale v hlavním městě v průměru o čtvrtinu vyšší než kdekoliv jinde. Oba republikové průměry sice táhne Praha, nepoměr mezi cenou a mzdou je však stále v hlavním městě nejvyšší.

První reakce některých bank a realitních kanceláří už zmiňují mnohem významnější dopad na situaci s bydlením. Například Česká spořitelna odhadla, že na požadovanou hypotéku by nedosáhlo až třicet procent jejích klientů, podle Raiffeisenbank a ČSOB by šlo o jednu pětinu žadatelů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru