V klasickém britském komediálním seriálu Jistě, pane premiére se v díle Patron umění praví: "Jen jsem vám řekl, že banket při vyhlašování cen nejlepším britským hercům je přenášen živě televizí a že coby čestný host budete viděn miliony diváků jako součást spektakulární a zábavné podívané. A že si vás diváci spojí se všemi těmi hvězdami, které přinášejí potěšení milionům lidí."

Mistrovství světa ve fotbalu, které začíná v Rusku, sice není kulturní akcí, ale efekt, který autoři seriálu Jonathan Lynn a Antony Jay popsali, je totožný. Putin se na dosti dlouhou dobu dostane do středu mediálně nejsledovanější akce, která by v zásadě měla mít pozitivní rozměr. Moskva si přesně to samé slibovala od zimní olympiády v Soči, ale i když byli diváci a sportovci spokojeni, tak v oblasti politické kvůli útoku na Ukrajinu a dalším na to navázaným událostem žádný pozitivní posun ve vnímání Ruska nenastal. Sportovní triumfy domácí reprezentace pak vzaly zasvé o několik let později, když se provalil obludný dopingový skandál.

Rusko za olympiádu utratilo obrovské množství peněz, ale nic z toho, co si od jejího pořadatelství na začátku slibovalo, nakonec nenastalo. Vadí to však někomu?

Doma i v zahraničí o kritiky nebyla nouze, ale Putinovi na těch domácích nezáleží vůbec a záhy bohužel zjistil, že mu nový − velmocenský způsob chování v zásadě prochází i v zahraničí. Když po sestřelení malajsijského letadla musel podstoupit zjevné ponížení na summitu skupiny G20 v Brisbane a Rusko bylo vyloučeno ze skupiny G8, tak prostě prohlásil, že o takové platformy vlastně nestojí. Tvrdil, že si Západ na Rusko netroufne uvalit sankce. A když si troufl, Putin ubezpečoval, že sankce neudrží, a když se ukázalo, že udrží, tak prohlásil, že si Rusové musí zvyknout žít pod sankcemi, neboť Západ je nikdy neodvolá.

Zjevné rozpory obsažené v těchto tvrzeních většině Rusů nevadily, stejně tak jako hospodářské těžkosti, do kterých se země dostala. Místo toho, aby Putina viděli ve Washingtonu, Londýně či Berlínu, si zvykli na Putina v Pekingu a místo komplikovaného dialogu s EU a NATO se národ konečně dočkal "přesvědčivého" důkazu, že země "vstala z kolen", když dosáhla (již třikrát) vítězství v Sýrii.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru