Na finanční trhy se valí nové vlny regulací s cílem zlepšit stabilitu finančního systému. Podobně mají působit nestandardní kroky centrálních bank, jako jsou nákupy státních dluhopisů. Leč výsledkem není systém odolný šokům.

Ztrácí se běžné výkyvy a nahrazují ho dva stavy − naprostá stabilita a kolaps, který nikdy neměl nastat. Ukázkou mohou být státní dluhopisy Itálie. Není důležitá výše výnosu, ale změna vůči předchozímu dnu. Když měl jeden den dvouletý dluhopis výnos 2,00 procenta, tak další den zůstal výnos na 95 procent v rozmezí 1,85−2,15 procenta, tj. změna nebyla větší než 15 bazických bodů. Takhle model fungoval dekády, osvědčil se v globálních i lokálních krizích, neohrozilo ho střídání italských vlád ani přechod z liry na euro.

V článku se dále dozvíte

  • Nestandardní kroky centrálních bank mění chování finančních trhů.
  • Dobrým příkladem z poslední doby je například dění na trhu s italskými vládními dluhopisy.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.