Na finanční trhy se valí nové vlny regulací s cílem zlepšit stabilitu finančního systému. Podobně mají působit nestandardní kroky centrálních bank, jako jsou nákupy státních dluhopisů. Leč výsledkem není systém odolný šokům.

Ztrácí se běžné výkyvy a nahrazují ho dva stavy − naprostá stabilita a kolaps, který nikdy neměl nastat. Ukázkou mohou být státní dluhopisy Itálie. Není důležitá výše výnosu, ale změna vůči předchozímu dnu. Když měl jeden den dvouletý dluhopis výnos 2,00 procenta, tak další den zůstal výnos na 95 procent v rozmezí 1,85−2,15 procenta, tj. změna nebyla větší než 15 bazických bodů. Takhle model fungoval dekády, osvědčil se v globálních i lokálních krizích, neohrozilo ho střídání italských vlád ani přechod z liry na euro.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru