V historii už to tak bývá: Ve vzduchu visí zásadní změna a čeká se jen na událost, která ji spustí. Odborně se takové události říká trigger. Spouštěč. S odstupem můžeme říci, že takovým triggerem, který odstartoval zásadní změnu poměrů v Česku, byla policejní razie na Úřadu vlády, od které uplynulo přesně pět let. Bezprecedentní policejní akce měla sice naprosto minimální výsledky, ale její důsledky byly fatální. 

Pokud bychom hodnotili jen trestněprávní rovinu, byl by to propadák. Z původní konstrukce olomouckých státních zástupců, kteří tvrdili, že odhalili rozsáhlý komplot, mafiánsko-klientelistickou síť zasahující nejvyšší patra české politiky, nezbylo prakticky nic. Větev, která pracovala s podezřením z ovlivňování veřejných zakázek a vysávání veřejných rozpočtů, zmizela. Nikdo nebyl ani obžalován. Kauza "uplácení poslanců trafikami" vyšuměla také. Stát se dokonce musel omluvit a vyplatit trojici exposlanců skoro dva miliony korun odškodného za nezákonnou vazbu. K cíli se klopotně blíží jen větev, ve které jde o zneužití vojenské rozvědky tehdejší milenkou, nyní manželkou expremiéra Nečase Janou Nagyovou. Celkově po pěti letech nemáme jediný pravomocný rozsudek, což je příšerné vysvědčení jak pro olomoucké státní zástupce, tak i pro hlavu tehdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachtu, který razii prováděl. 

Ovšem politické důsledky akce, to je jiná káva. Bez nadsázky se dá říci, že razie na Úřadu vlády spustila revoluci. Nejenže způsobila pád Nečasova kabinetu (zcela správně, už jen zneužívání rozvědky bylo na okamžitou demisi premiéra), ale především odstartovala success story Andreje Babiše. Do momentu, kdy policejní komando rozrazilo dveře Strakovy akademie, byl jeho narativ o zkorumpované hydře dusící Česko spíše zábavným koloritem politiky. Preference Babišova hnutí stoupaly jen pomalu.  Akce dua Ištvan−Šlachta mu ale dodala forsáž, která ho nakonec vynesla k naprosto nečekanému úspěchu v předčasných volbách. A dál už příběh známe. 

V článku se dále dozvíte

  • Jaké byly další politické důsledky kauzy Nagyová-Nečasová.
  • Co z ní vedle Babiše vytěžil prezident Zeman.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.