K všeobecnému zveřejňování účetních závěrek běžnými firmami (dnes tak činí třetina firem) je třeba hledat jiné cesty než hrozbu zrušení firmy bez likvidace. Na právě probíhající novelizaci zákona o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob nám proto vadí širší věcné a procedurální souvislosti. Myslíme si, že novela, tedy její části upravující následky porušení povinnosti předložit listiny, by se měla soustředit jen na dosažitelné cíle. Jsme si totiž jisti, že novela nedokáže vynutit povinnost zakládat účetní dokumenty do sbírky listin obchodního rejstříku. Hrozba zrušení firmy je krok špatným směrem.

Již dříve se například zkoumala možnost udělat z účetní závěrky povinnou přílohu přiznání k dani z příjmů. Správce daně by na základě striktního zákonného zmocnění poskytl jednou obdržená data, respektive jejich část, i těm vyjmenovaným institucím, u nichž by existoval rozumný důvod, aby takovými daty disponovaly. Kupříkladu pro potřebu rejstříkového soudu by s výjimkou těch největších společností mělo jít (v souladu s příslušnou evropskou směrnicí) jen o podmnožinu firemní účetní závěrky. Zároveň by se předešlo tradiční bolesti, kdy tuzemské firmy opakovaně poskytují obdobná data hned několika orgánům veřejné moci.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru