Navzdory obávám, které z různých stran zaznívají, předkládaná novela zákona o veřejných rejstřících nijak zásadně nerozšiřuje okruh povinně uveřejňovaných informací o obchodních korporacích, a nepředstavuje tak pro společnosti nebezpečí, že budou jejich citlivé informace jakýmkoli způsobem zneužity.

Na rozdíl od současné úpravy návrh předpokládá, že se do obchodního rejstříku budou zcela nově zapisovat jen dva údaje. V prvním případě jde o údaj, že bylo zahájeno řízení o zrušení obchodní korporace bez likvidace. To souvisí se zavedením zjednodušeného postupu, jakým mohou být z obchodního rejstříku vymazány údaje o neaktivních obchodních korporacích. Ty lze identifikovat podle toho, že opakovaně nezaloží do sbírky listin účetní závěrku a nelze je ani kontaktovat. Již v současnosti je možné tyto obchodní korporace pro neplnění této povinnosti v krajním případě zrušit. Prakticky je to však náročný a nákladný proces, neboť je nezbytné provést likvidaci obchodní korporace.

Novela umožní dosáhnout výmazu neaktivní obchodní korporace i bez likvidace. Důvodem pro postih neaktivních obchodních korporací je nebezpečí, že mohou sloužit k nezákonným účelům. Zanedbatelným motivem není ani "vyčištění" obchodního rejstříku od neaktivních společností a zároveň snaha, aby firmy povinné údaje do sbírek listin doplňovaly. Posledně uvedený cíl je nicméně spíše druhotný. Z informací, které má ministerstvo spravedlnosti k dispozici, vyplývá, že fungující obchodní korporace zpravidla pozitivně reagují na dodatečné výzvy ke splnění svých povinností. Předpokládá se tak, že řádně fungujících společností se navrhovaná úprava nedotkne.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru