Vláda chce příští rok zvýšit sumu na platy ve veřejné sféře celkem o 10 procent. Přidávat hodlá hlavně učitelům a špatně placeným profesím či oborům, v nichž chybějí pracovníci. Ostatním zaměstnancům, tedy hasičům, policistům či úředníkům, se obnos na platy zvýší o šest procent. Na tiskové konferenci to včera oznámil premiér Andrej Babiš (ANO) a kritizoval odbory za jejich protesty.

Odbory žádají pro učitele na platy o 15 procent víc peněz než letos a pro ostatní pracovníky zvýšení tarifů o 10 procent, a to už od října. Předáci si stěžují na to, že s nimi vláda o růstu platů ještě nezačala vyjednávat, i když ji k tomu před čtvrt rokem vyzvali.

Celkové výdaje na platy by se měly příští rok podle plánu zvednout na 195,8 miliardy z letošní částky 177,9 miliardy, tedy o 17,9 miliardy. Větší část z toho poputuje do zvýšení výdělků učitelů.

Ostatním zaměstnancům, tedy hasičům, policistům, nepedagogickým pracovníkům či úředníkům, by se pak obnos na platy měl zvýšit o šest procent. Celkem se zvedne o 8,8 miliardy korun. Tarify by se měly zvýšit o dvě procenta. Růst by tak zhruba pokryl inflaci. Zbývající peníze by se měly rozdělit resortům, kde jsou nejnižší výdělky a kde chybějí pracovníci. Babiš zmínil například kulturu, sociální služby či některé úřady.

"Přístup, že budeme všem navyšovat stejně, je pro nás absolutně nesmyslný. Ty nůžky se rozevírají a je jasné, že ne každý pracuje stejně. Kompetence na to, jak kdo má být odměňován, mají zaměstnavatelé," řekl Babiš.

Ministryně financí v demisi Alena Schillerová (za ANO) řekla, že další prostor k navýšení sumy na platy nevidí. "Vycházeli jsme z toho, aby došlo k navýšení a co si rozpočet může dovolit," řekla Schillerová. Suma na platy podle ní už zahrnuje 3,4 miliardy korun úspor za neobsazená místa v resortech.

Odboráři z veřejného sektoru v úterý dopoledne jednali o svém dalším postupu a strategii pro vyjednávání. Připraveni jsou případně i k nátlakovým akcím. Podle Babiše je "komunikace odborů zbytečně agresivní".

Na desetiprocentním růstu trvají třeba zdravotnické odbory. Odvolávají se na to, že jim takové zvýšení Babiš na společném jednání začátkem května slíbil. Premiér na to reagoval tak, že přidání podpořil, ale neslíbil. Novinářům před pár dny řekl, že výslovně jeho kabinet zmiňoval jen zvýšení příplatků za směny pro sestry a sanitáře. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) v úterý řekl, že odbory by měly začít dělat svou práci, vyjednávat o platech se zaměstnavateli a "nevydírat premiéra a ministra zdravotnictví".

Předák odborové konfederace Josef Středula podotkl, že zaměstnavatelem lidí ve veřejných službách je většinou stát, který zastupuje právě vláda.

Ve veřejném sektoru se platy zvedaly naposledy loni v listopadu. Učitelům tarify rostly o 15 procent, ostatním o 10 procent. O desetinu si polepšili od ledna pak i zdravotníci.

Související