Těžké kovové dveře vedou do speciální zvukotěsné místnosti. Na jejím konci je velká televize s kamerou. Lidé, kteří přijdou do sídla Červeného kříže v Soulu, se mohou spojit se Severní Koreou. Pokud tam mají příbuzné. Druhá obrazovka s kamerou je v hotelu Koryo v Pchjongjangu. Lidé z rodin rozdělených neprostupnou hranicí tak mají možnost někdy na sebe promluvit a vidět se alespoň na monitoru.

Šance setkat se přímo na hranici neexistuje už devět let. "Proti byla naše konzervativní vláda i Severní Korea. Po summitu prezidentů obou Korejí a teď po schůzce Donalda Trumpa a Kim Čong-una v Singapuru by to měla být jedna z prvních věcí, jež se změní," říká šéfka jihokorejského Červeného kříže Čung Je-un. Se Severokorejci jedná o rozdělených rodinách a humanitární pomoci.

V reakcích na jihu Koreje se mísí dva pocity. Prvním je ulehčení, že USA už nezvažují úder na Severní Koreu kvůli jejím raketám dlouhého doletu a jaderným zbraním. Trumpa se nemálo Korejců obávalo. Americký útok na severokorejský režim by podle nich vyvolal odpověď Kim Čong-una, který by odnesla i Jižní Korea. Soul, vzdálený pouze 60 kilometrů od hranice, je v dosahu početného severokorejského dělostřelectva.

Možnost války je nyní na nějakou dobu zažehnána. Tím splnil jihokorejský prezident Mu Če-in svůj slib, když se před více než rokem ujímal úřadu. Nepřipustit novou válku na poloostrově.

Jihokorejské televize informovaly o summitu Trumpa a Kima téměř nepřetržitě dva dny, přestože se ve středu v Jižní Koreji konají místní volby a rozhoduje se například o vlivném postu starosty metropole Soulu. V analýzách summitu se na jihu často zmiňuje, že Kim Čong-un dosáhl toho, co se nepodařilo jeho otci a dědovi po více než šedesát let. Schůzkou s Trumpem demonstrovat přijetí Severní Koreje mezi důležité země, téměř velmoci. Důležité pro něj byly americké a severokorejské vlajky na pozadí stisku ruky s šéfem Bílého domu.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.