Zájemci o hypotéky budou nově podrobeni detailnějšímu zkoumání své finanční síly. To může způsobit, že jim banka hypotéku v požadované výši nedá. Centrální banka se rozhodla zavést nové mantinely − od 1. října by banky měly vyžadovat, aby splátka hypotéky a dalších dluhů nepřesáhla 45 procent čistého měsíčního příjmu žadatele a celkové zadlužení devítinásobek jeho čistého ročního příjmu. Podle předběžných odhadů by tak na hypotéku nedosáhla desetina těch, kteří ji nyní dostanou.

Podle České národní banky roste riziko, že domácnosti s nižšími příjmy budou mít při zhoršení ekonomiky potíže se splácením. Pokud by recese trvala déle, mohlo by to mít dopad na zdraví bank i na celou ekonomiku. Nová pravidla budou platit pouze pro nově uzavírané hypotéky − nikoliv například pro refinancování či fixaci nové sazby úroků.

"Největší rizika se rodí v dobrých časech, kdy banky i klienti mají tendenci vnímat je nejméně," řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok, když nová opatření včera zdůvodňoval.

Centrální bankéři očekávají emotivní reakce bank, developerů i makléřů. "Těžko však pro ně mohou být překvapivá, neboť jsou v souladu s dlouhodobým přístupem ČNB," uvedl pro HN viceguvernér banky Vladimír Tomšík.

Nové kroky ČNB doplňují již dříve zavedená omezení − většina nově poskytnutých hypoték nesmí přesáhnout 80 procent hodnoty pořizované nemovitosti a jen 15 procent nových hypoték může být v rozmezí 80 až 90 procent.

Jednou z příčin nových opatření je podle Tomšíka fakt, že na trhu nemovitostí pokračuje vývoj, který centrální banka už dlouhodobě vnímá jako riziko pro stabilitu bankovního sektoru: "Ceny nemovitostí stále rostou a hypoteční úvěry rovněž. Objem úvěrů bank na bydlení vykazoval v posledních měsících téměř devítiprocentní růst." To znamená o více než 100 miliard korun.

Realitní makléři tvrdí, že nové kroky centrální banky zhorší situaci v bydlení zejména pro mladé lidi a jednotlivce. "Většina obyvatel velkých měst bude mít problém dosáhnout i na malý byt, což povede k výraznému zvýšení poptávek po nájmu, a tím i zvýšení jeho ceny," říká Milan Žák, generální ředitel RE/MAX, jedné z největších realitních kanceláří v Česku.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.