Letošní fotbalové mistrovství světa vzbuzuje kvůli pořadatelské zemi značné kontroverze. Diváci přesto neuvidí ani tak politicky vypjaté zápasy, jako spíše snahu putinovského Ruska ukázat se světu v dobrém světle jako vyspělá země, schopná tak velký podnik pořádat.

Nebude to mít u všech úplně jednoduché v době, kdy ruský stát válčí na Ukrajině a v Sýrii, je obviněn z ovlivňování voleb v demokratických zemích, z šíření fake news, z vražd novinářů a agentů doma i v zahraničí. Z netolerance homosexuality a naopak z tolerance rasismu na fotbalových stadionech. "Pro Rusko je mistrovství totéž, co byly pro Německo Adolfa Hitlera olympijské hry v Berlíně v roce 1936," rozčílil se například britský ministr zahraničí Boris Johnson. Pokud ale jde o propagandu a fotbal, v případě Německa se nabízí daleko lepší příklad.

Milionkrát se mohlo zdůrazňovat, že to je jen sport. Jen fotbal. Ale ten večer 22. června 1974 na trávníku hamburského Volparkstadionu všichni věděli, že jde o mnohem víc.

V době studené války a rozdělené Evropy pořádalo světový šampionát západní Německo. Osud si zažertoval: bylo to zároveň jediné fotbalové mistrovství světa, na které postoupila jinak slabá a nevýrazná reprezentace komunistického východního Německa. A los přidělil oba německé státy do jedné skupiny. V posledním, třetím zápase se střetly onoho večera v Hamburku.

Infografika

Historická chvíle. Bylo to poprvé (a jak se později ukázalo, také naposledy), kdy se výběry železnou oponou rozdělené země postavily přímo proti sobě jako soupeři. Zejména pro východní Berlín to byla otázka prestiže. Režim vyslal do Hamburku jako fanoušky převlečené funkcionáře a pracovníky tajné policie Stasi s vlaječkami NDR. Zápas prezentoval občanům jako statečný boj rytířů socialismu na nepřátelském území kapitalismu. Na Západě v demokratických poměrech duel takto ideologicky prožíval málokdo, ale také málokdo si přál dárek pro opovrhovaný režim na východě.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.