Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) právě cítí, co to znamená, být závislý na jednom vůdci. Šéf Jaroslaw Kaczyński byl pět týdnů v nemocnici, oficiálně kvůli operaci kolena. Kroužily ale zvěsti, že důvod je jiný, od alergie po tajnou léčbu zhoubného nádoru.

Partaj trpěla. Předseda totiž omezil už tak dost úzký okruh těch, kteří k němu mají přístup. Na vedení to bylo vidět. Najednou nebylo pevné ruky, která by držela pohromadě rozličné frakce a zájmové skupiny. Premiér Mateusz Morawiecki se pokusil posílit své pozice. Strana (a stát) nevěděla, jakou strategii zvolit v pokračování soudní reformy, která vyprovokovala vážný spor s Evropskou unií.

Preference strany kvůli dalším skandálům klesly v průzkumu deníku Rzeczpospolita ze 40 % na 33 %.

Když v pátek Kaczyński nemocnici opouštěl, bylo podle oficiálních zdrojů jasné, že se tam zase v červenci vrátí: nemocné koleno je třeba operovat a to se nyní nedařilo údajně kvůli infekci.

Ale těžko věřit. Tajemství Kaczyńského nemoci už trpí přesně tím, co se obvykle děje vůdcům v autoritářských režimech: když o jejich zdraví začnou být pochybnosti a nejsou vyjasněny, lavina spekulací není k zastavení.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.