Dánsko je jednou z nejvíce udržitelných zemí světa. Je průkopníkem v oblasti obnovitelné energie a do roku 2050 se chce stát zcela nezávislým na fosilních zdrojích energie. Je přitom na dobré cestě. Přes 43 procent elektřiny, kterou Dánové loni spotřebovali, pocházelo z větrných elektráren.

Země podporuje také elektromobilitu a cyklistiku. Například v hlavním městě Kodani jezdí 62 procent obyvatel do práce a do školy na kole. Dánsko je zároveň jednou ze šesti zemí světa, které úspěšně plní cíl Spojených národů, aby každý stát dával 0,7 procenta hrubého národního příjmu na podporu rozvojových zemí.

Dánsko se také aktivně angažuje v naplňování 17 cílů udržitelného rozvoje (SDGs), což je program rozvoje OSN pro období od roku 2015 do roku 2030. Klade si za cíl mimo jiné vymýtit chudobu a hlad, chránit oceány a suchozemské ekosystémy nebo třeba zajistit udržitelnou spotřebu a výrobu.

Politik, který chce změnit svět

Kristian Jensen je dánským ministrem financí od listopadu 2016. Na starosti má mimo jiné i agendu cílů udržitelného rozvoje (SDGs). Je členem liberální strany Venstre. V minulosti působil také jako ministr zahraničí nebo jako ministr zodpovědný za daňovou agendu. V politice se pohybuje většinu svého života, předtím pracoval v bankovnictví.

"K prosazení těchto ambiciózních cílů je klíčové především vzdělávání. Potřebujeme občany, kteří dokážou dělat informovaná rozhodnutí a budou ochotni měnit status quo," říká v rozhovoru Kristian Jensen, dánský ministr financí, který má agendu SDGs na starosti.

Co považujete za největší úspěch v oblasti udržitelnosti?

Nejvíce pyšný jsem na to, že Dánsko od roku 1980 dosahuje ekonomického růstu bez většího zvyšování spotřeby energie a zároveň se zemi daří snižovat množství emisí oxidu uhličitého. Kombinujeme tak ekonomickou, sociální i ekologickou stránku udržitelnosti.

Je naopak nějaká oblast, ve které máte co dohánět?

V Dánsku máme vysoký životní standard a vysoký hrubý domácí produkt na obyvatele. To mě jako ministra financí samozřejmě těší. Nicméně zároveň to znamená, že průměrný dánský občan má velkou spotřebu přírodních zdrojů. Musíme se proto víc zaměřit na to, abychom lépe spravovali neobnovitelné zdroje.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.