Dvaadvacetiletá Lola ze Španělska pracuje v Praze na Staroměstském náměstí jako průvodkyně pro španělsky mluvící turisty. Portugalec Bueno dostal laso od české firmy, jež se specializuje na 3D tisk. Eemeli a Samuli z Finska mají zkušenosti z logistického oddělení nadnárodní korporace. Zájem občanů ze starých zemí Evropské unie o práci v Česku podle informací zaměstnavatelských agentur postupně roste. Zájem o některou ze tří set tisíc pozic, které akutně poptává český průmysl, je ale naprosto zanedbatelný.

Zástupci zaměstnavatelů rádi tvrdí, že cizince ze třetích zemí − nejlépe z "kulturně blízkých", třeba Ukrajiny či Srbska − poptávají kvůli nedostatku Čechů, a ne proto, že dotyčným mohou platit méně. Vyšší průměrná mzda Slováků v Česku to sice potvrzuje, průměrná mzda Ukrajinců ale naopak podporuje tezi o levné pracovní síle z Východu.

Pro občany unie je český pracovní trh kromě Slováků (ti v Česku velmi často studují a posléze zůstávají, i proto mají nadprůměrnou mzdu) zajímavý především pro Poláky, Bulhary, Rumuny. V případě polských zaměstnanců jde často o ty, kteří denně dojíždějí za prací, nemusí proto v Česku řešit ubytování. Bulharsko je pak všeobecně zásobárnou levné pracovní síly Evropy. Jde o zemi, kde za poslední čtvrtstoletí ubyla pětina obyvatelstva, většinou lidé v produktivním věku. Pokud někde hrozí demografická katastrofa, je to Bulharsko. Obdobná, i když ne tak hrozivá čísla vykazuje také Rumunsko a mimo EU Ukrajina.

Čeští zaměstnavatelé si pracovníky z těchto zemí pochvalují − jde prý o pracovité lidi s minimálními nároky, kterým nevadí těžká fyzická práce či přesčasy. V překladu to znamená, že jsou ochotni dělat cokoliv, protože je to lepší než zůstat doma.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru