Vrchní státní zastupitelství v Praze v polovině léta oznámí, jak dopadlo vyšetřování chybějících více než 700 milionů korun, které civilní rozvědka nedokáže účetně doložit. Zatím není jisté, jak šetření žalobců skončí. I kdyby ale došlo k očištění zpravodajců a celé rozvědky, v polovině května suspendovaný generál Jiří Šašek se do vedení Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nejspíše nevrátí. Podle zdrojů HN úmysl skončit oznámil svým nejbližším. Proto se také rozběhlo hledání nového ředitele služby.

Ve hře jsou vysocí diplomaté, lidé z ÚZSI i z další tajné služby Vojenského zpravodajství. Objevuje se i jméno jednoho ministra.

Nejvíc se ale mluví o diplomatovi Miroslavu Tomanovi, který pracoval osm let v Bezpečnostní informační službě a v civilní rozvědce později roky působil jako náměstek. Byl vyslán jako první oficiální zástupce ÚZSI do USA. Později působil jako velvyslanec v Afghánistánu a nyní v Makedonii. Největší překážkou pro Tomana může být kandidát na ministra vnitra Jan Hamáček (ČSSD), podle zdrojů z bezpečnostní komunity by jeho jmenování nyní nebyl nakloněn. "V současné době se k tomu nebudu vyjadřovat," reagoval na otázky Hamáček.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.