Peněz z evropských fondů poteče po roce 2020 do České republiky méně než dříve. Projeví se to i na dotacích pro malé a střední firmy. Částečně uklidnit se je snaží eurokomisařka pro vnitřní trh, průmysl a podnikání Elžbieta Bieńkowská, která v Praze představila další možnosti jejich financování.

Hovořila o programech jako třeba InvestEU nebo Cosme. Peníze ale nerozdělují podle jednotlivých států. Firmy o ně musí soupeřit s jinými podniky uvnitř celé unie. "Všechny programy spojené s vnitřním trhem se sloučí do jednoho balíku, kde budou čtyři miliardy eur," zmínila celkovou částku Bieńkowská. V přepočtu tak jde na sedmileté období více než o 100 miliard korun. Eurokomisařka v pátek zahájila v Praze "kolečko" po členských státech, kde nové možnosti pro malé a střední podniky představuje. Podle Bieńkowské programy podpoří firmy ve fázi jejich růstu, kde po zakladatelském období existuje velké riziko neúspěchu.

Největší část peněz z unie do Česka ale i nadále poputuje ze strukturálních fondů. Po roce 2020 to bude na dalších sedm let celkem 18 miliard eur (přes 460 miliard korun). V předchozím období to ale bylo 21,6 miliardy eur.

50 procent

firem si podle indexu očekávání ČSOB připravuje podklady pro získání eurodotací samostatně. Služeb bank využívají čtyři procenta, poradenských firem dvě pětiny.

Z aktuálního výzkumu banky ČSOB pro HN mezi 500 českými firmami vyplývá, že evropské dotace pro rozvoj svého podnikání využila přibližně každá desátá z nich. Většinou se pomocí peněz z EU snažily zmodernizovat svoji výrobu a získat modernější technologie.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru