Peněz z evropských fondů poteče po roce 2020 do České republiky méně než dříve. Projeví se to i na dotacích pro malé a střední firmy. Částečně uklidnit se je snaží eurokomisařka pro vnitřní trh, průmysl a podnikání Elžbieta Bieńkowská, která v Praze představila další možnosti jejich financování.

Hovořila o programech jako třeba InvestEU nebo Cosme. Peníze ale nerozdělují podle jednotlivých států. Firmy o ně musí soupeřit s jinými podniky uvnitř celé unie. "Všechny programy spojené s vnitřním trhem se sloučí do jednoho balíku, kde budou čtyři miliardy eur," zmínila celkovou částku Bieńkowská. V přepočtu tak jde na sedmileté období více než o 100 miliard korun. Eurokomisařka v pátek zahájila v Praze "kolečko" po členských státech, kde nové možnosti pro malé a střední podniky představuje. Podle Bieńkowské programy podpoří firmy ve fázi jejich růstu, kde po zakladatelském období existuje velké riziko neúspěchu.

Největší část peněz z unie do Česka ale i nadále poputuje ze strukturálních fondů. Po roce 2020 to bude na dalších sedm let celkem 18 miliard eur (přes 460 miliard korun). V předchozím období to ale bylo 21,6 miliardy eur.

50 procent

firem si podle indexu očekávání ČSOB připravuje podklady pro získání eurodotací samostatně. Služeb bank využívají čtyři procenta, poradenských firem dvě pětiny.

Z aktuálního výzkumu banky ČSOB pro HN mezi 500 českými firmami vyplývá, že evropské dotace pro rozvoj svého podnikání využila přibližně každá desátá z nich. Většinou se pomocí peněz z EU snažily zmodernizovat svoji výrobu a získat modernější technologie.

Zbývá vám ještě 40 % článku

Co se dočtete dál

  • Co firmám komplikuje získávání dotací v současné době a kolik podnikatelů by bez podpory EU své investiční projekty vůbec nerealizovalo?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se