Banky jsou jedny z hlavních obětí současného napětí kolem politické situace v Itálii. Na druhou stranu ale po dlouhých letech extrémně uvolněné měnové politiky pomalu dochází k jejímu utahování, což má za následek růst sazeb po celé délce výnosové křivky.

V našem regionu jsou atraktivní zejména polské banky, jejichž provázanost s vývojem v okolní Evropě je výrazně nižší, a navíc po nedávných propadech se obchodují na atraktivních úrovních. Nejzajímavější sázkou se jeví bankovní dvojka, Bank Pekao, jejíž akcie v posledních třech letech zaostaly za výkonností polských bank o téměř 40 procent.

Fundamentální důvody k tomu ale příliš nejsou. Banka se obchoduje s dvojciferným diskontem, navíc má jen minimální expozici vůči rizikovým cizoměnovým hypotékám, je nákladově efektivní a má solidní kapitálový polštář, který jí umožňuje vyplácet velmi nadprůměrné dividendy. Za slabou výkonností tak stojí spíše technické faktory, které již pominuly nebo velmi brzo pominou.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru