Na někoho může Národní technické muzeum v Praze působit poněkud konzervativně. Ale jak vysvětluje v rozhovoru jeho ředitel Karel Ksandr, účelem muzea je především dokumentovat dějiny vědy, uchovávat cenné předměty k dalšímu zkoumání a předvést originální kusy. Za 110 let svého fungování instituce získala zhruba více než pět milionů exponátů, vystaven je ale pochopitelně jen zlomek z nich.

HN: Může muzeum sbírkového typu konkurovat třeba libereckému iQParku nebo plzeňské Techmanii, které jsou plné interaktivních expozic?

Naše muzeum vystavuje originální exponáty. Tím se zásadně liší od obou zmíněných center. A mnohé naše exponáty jsou funkční. Například nyní zprovozníme vlak československých prezidentů. To jsou originální technické exponáty v pohybu. Proto si troufnu tvrdit, že návštěvníky ohromí, když uvidí přijíždět parní lokomotivu.

HN: V depozitářích máte 94 procent všech předmětů. Jak rozhodujete o tom, které exponáty vystavit?

Je třeba si říct, že ne všechny exponáty jsou vhodné k tomu, abychom je vystavovali. Národní technické muzeum je také vědecká instituce. Vlastníme předměty, které slouží pro zdokumentování dějin vědy. Některé jsou v torzálním stavu. Týká se to třeba fragmentů letadel z období první světové války. V depozitáři máme také mercedes, ve kterém měl údajně − zatím to není ověřeno − jet Reinhard Heydrich 27. května 1942, kdy na něj byl spáchán atentát. Ten vůz je v inkriminovaném místě poničen. Takové věci nelze vystavit, ale slouží do budoucna jako základ vědeckého bádání.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.