Ještě před šesti lety bylo miliardáře a ostravského patriota Jana Světlíka všude plno. Vystupoval na konferencích, dával jeden rozhovor za druhým a byl známý svým vlivem na regionální i celostátní politiky.
Nyní, nebýt jeho twitterového účtu, není o tomto známém milovníkovi a sběrateli umění prakticky slyšet. Jeho ústup do pozadí je spojený s tím, že jeho vítkovické impérium, ještě nedávno největší strojírenská skupina v Česku, již několik let prochází hlubokou krizí. Původní seskupení, které po světě nabízelo vše od ingotů přes vysokotlaké lahve až po obří elektrárny, po řadě krachů výrazně zeštíhlelo. A prodeje dceřiných firem dál pokračují.
Naposledy minulý týden Vítkovice oznámily, že nabízí ke koupi svých 21 stanic na stlačený zemní plyn. Tedy technologii, kterou dlouhé roky propagovaly, kde to šlo, a na kterou i sám Světlík hodně sázel. "Nejde ani o první, ani o poslední dceru Vítkovic, kterou prodáváme. Obecně platí, že jsme vytipovali ta výrobní aktiva, kde je nutné provozní financování s pomocí bank," komentoval pro HN prodej přímo Světlík.
80 procent
vlastní ve Vítkovicích Jan Světlík. Okolo 10 procent pak vlastní na 40 tisíc drobných akcionářů z kuponové privatizace. Zbytek patří KKCG miliardáře Karla Komárka. Ten chtěl Vítkovice původně ovládnout celé a se Světlíkem vedl řadu sporů, nakonec ale neúspěšných.
Ten i přes problémy celé skupiny bojuje dál. Plánuje si nechat oddluženou mateřskou firmu a pár dalších společností. Ze skupiny navíc již před rokem a půl vyjmul Cylinders Holding, výrobce vysokotlakých nádob, který mu stále vydělává stovky milionů korun ročně.
Propad Vítkovic byl velmi rychlý. Ještě v roce 2012 hlásila skupina rekordní obrat 25 miliard korun a skoro miliardový zisk. Za čtyři roky bylo vše jinak. Kvůli krachu dceřiných společností se obrat v roce 2016 smrskl na třetinu a ztráta byla vyšší než pět miliard. Ještě markantněji je změna znát při pohledu na počet zaměstnanců. V době jejího vrcholu pracovalo ve skupině včetně jejích zahraničních zastoupení okolo osmi tisíc lidí. Nyní, hlavně po ztrátě Vítkovice Heavy Machinery, už to není ani tisícovka.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?
Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru