Centrální bankéři by mohli zvýšit úrokové sazby dříve, než se dosud čekalo. Tuto možnost tento týden připustil i sám guvernér ČNB Jiří Rusnok. Pohyb sazeb směrem nahoru by se odrazil i ve zdražení úvěrů pro firmy a podnikatele.

Růstu sazeb ČNB směrem nahoru nahrává silný růst mezd, který bude přes vyšší útraty spotřebitelů tlačit na růst inflace. "V kombinaci s nižší úrovní kurzu koruny oproti našim očekáváním se otevírá určitý prostor, abychom zvýšení sazeb udělali dříve, než jsme původně mysleli," řekl guvernér. Po posledním měnovém zasedání bankovní rady na začátku května přitom Rusnok uvedl, že letos počítá s pohybem sazeb nahoru až někdy v závěru či posledním čtvrtletí tohoto roku.

"Ke zvýšení sazeb dojde podle našeho názoru na srpnovém zasedání s novou makroprognózou," odhadl analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka. Podle něj se však hlasy pro navýšení klíčové sazby objeví mezi členy bankovní rady již na konci června, kdy je na programu nejbližší jednání o nastavení měnové politiky.

0,75 procenta

je aktuální výše základní sazby České národní banky.

Možnost srpnového růstu sazeb označují za pravděpodobnou i ekonomové dalších tuzemských bank. "Zveřejněná čísla o vývoji mezd vidíme jako argument pro zvýšení sazeb ČNB o čtvrt procentního bodu již v srpnu," uvedl hlavní ekonom české UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Kromě vývoje mezd zmínil stejně jako Rusnok nižší úroveň kurzu koruny, který je nyní kolem 25,70 CZK/EUR. Slabší měna se kvůli vyšším dovozním cenám může projevit na růstu inflace, kterou by centrální bankéři museli tlumit právě vyššími sazbami.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Přehřívání ekonomiky si zřejmě vynutí dřívější zvýšení úrokových sazeb ze strany bankovní rady České národní banky.
  • Naposledy vzrostla klíčová sazba ČNB v únoru - o 0,25 procentního bodu na 0,75 procenta.
  • Podle viceguvernéra Mojmíra Hampla za současného stavu už měla být základní sazba nad jedním procentem. Pro růst sazeb se vyjádřil také guvernér Jiří Rusnok.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru