Tradice "samodomo" neboli domácí výroby vlastními silami je v Česku hluboce zakořeněná. V období normalizace a s rozmachem chalupářství měl každý správný kutil vlastní dílnu, v níž vyráběl různé pomůcky, nástroje či vybavení domácnosti. Vedla ho k tomu kromě touhy vlastnoručně tvořit také nedostupnost řady výrobků běžných na Západě. Možná dodnes někteří pravověrní "bastlíři" sekají své trávníky strojem vybaveným motorem z vysavače nebo pračky.

Podle Milana Říhy, zakladatele Muzea kutilství Polná, jsou v 21. století zlaté časy jeho koníčku pryč. Tovární výrobky jsou k dostání v nejrůznějších variantách, velikostech i barvách. Na kutily zbyly drobné opravy nebo výroba domácích vylepšováků. Nové technologie jim však skýtají další možnosti. V posledních letech získává na oblíbenosti 3D tisk plastů, který v dílně moderního "makera" nesmí chybět. "Slovo maker používáme proto, že zastřešuje jak kutilství a řemeslo, tak i bastlířství a elektroniku, modelářství nebo design. Chceme ukázat, že je to globální trend," říká Denisa Kera, ředitelka pražského jarmarku Maker Faire, který je zaměřený na kulturu DIY (do it yourself − udělej si sám). Ten se bude konat od 23. do 24. června na Výstavišti Praha a navazuje na celosvětově oblíbené akce podobného typu.

"Je tady starší generace bastlířů a pak je tu mladší, která už komunitu makerů zná ze zahraničí, ale třeba netuší, že máme vlastní tradice kutilství a podobného bastlení," říká Kera. Starší generace se podle ní dělí na kutily typu Přemka Podlahy, kteří podomácku vyrábějí různé vychytávky třeba na zahradu, a na ty techničtější, kteří se sdružují kolem radioamatérských kroužků. "Doufám, že se nám je podaří dostat i na Maker Faire, aby tu vznikla kontinuita," dodává organizátorka jarmarku. Přesto bude podle ní na holešovickém výstavišti nejzastoupenější zmíněný 3D tisk.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.