Podoba státní maturity se mění skoro stejně často jako ministři školství − tedy zhruba každý rok. Minulý týden oznámil chystané novinky i ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO). Studenti by z češtiny měli psát už jen test, vyhnuli by se centrálně zadávaným písemným pracím a zkoušce z literatury. A chystaná povinná maturita z matematiky by podle něj měla mít dvě úrovně. Změny ale nakonec mohou být zásadnější. Plaga chce otevřít debatu o celkové podobě maturit. "Jasno by mělo být na podzim," řekl v Otázkách Václava Moravce. 

A co to takhle vzít z gruntu? Debata o celkové podobě maturit je jistě potřeba. Ale měla by se do ní zahrnout i možnost radikálního řešení, tedy varianta státní maturity úplně zrušit. Důvody: nesplnily jeden z hlavních cílů − vysoké školy k nim při přijímačkách prakticky nepřihlížejí. Jsou administrativně nabobtnalé. Svazují školy. Společný standard vzdělání je jistě potřeba, ale od něj tu jsou přece základní školy. Proč na něm úporně trvat na středních školách, které jsou v principu různorodé?

Už sedm let kromě klasického školního zkoušení před komisí všichni studenti podstupují centrální zkoušky z češtiny a poté volí mezi matematikou a cizím jazykem. Do školy přijedou zapečetěné testy od státní organizace Cermat, ve stejný čas se rozdají ve třídách po celé republice, pak se zase zapečetí a odešlou do Cermatu, kde je opraví a opět pošlou zpátky do škol.

Časově náročný moloch

Státní zkouška měla odstranit nespravedlnost v hodnocení a srovnat podmínky pro získání maturity na různých školách. Jenže místo toho, aby se postupně vychytávaly mouchy, kritika státních maturit rok od roku sílí. Část odborníků si stěžuje na podobu testů a výběr úloh, které musí žáci zvládnout, školy zase na přílišnou administrativu. "Patnáct let neděláme nic jiného, než že se dohadujeme o státních maturitách. Stal se z nich moloch, který je v současné podobě neúnosný," míní ředitel Masarykovy střední školy chemické a zároveň předseda Unie školských asociací Czesha Jiří Zajíček. Zkoušky, které pro stát připravuje organizace Cermat, jsou podle něj příliš drahé a časově hrozně náročné.

Parkinsonovy zákony platí. Zavedení státních maturit dalo obrovskou moc organizaci Cermat. Ta se začala rozrůstat zcela v duchu Parkinsonových zákonů, podle kterých mají úřady tendenci přidělávat práci sobě navzájem i ostatním. Postupem času se Cermat začal chovat zcela bohorovně, což bylo vidět na přístupu už odvolaného ředitele Zíky k chybám v přijímacích zkouškách i maturitách. Cermat je zralý na radikální reformu, tak aby bylo opět jasné, že cílem školství jsou vzdělaní mladí lidé, nikoli uspokojování ambicí úředníků.

"Abychom stihli odzkoušet státní a ještě školní část z odborných předmětů, v podstatě nemáme čtvrté čtvrtletí. Dělali jsme to kvůli srovnatelnosti škol, ale té jsme nedosáhli," říká Zajíček. Zatímco gymnazistů propadá jen mizivé procento, ze studentů nástaveb zkoušku zvládne jen polovina.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.