Co lidé vlastně chtějí? Jakou otázku byste položili lidstvu jako takovému, kdybyste mohli? Až dosud se o všem rozhoduje a hlasuje na národním principu. A i nejplanetárnější organizace − Organizace spojených národů − je založena na logice národa a jejím stavebním prvkem jsou národy. Jde přece o United Nations, jak se tato organizace jmenuje, nikoli o United People. Slyšíme hlas národů, nikoli hlas lidí.

To je důležitý rozdíl, byť to tak nevypadá. Kdyby se svět organizoval podle jiných kategorií než národů − řekněme podle povolání −, výsledky by vypadaly jistě jinak. Člověk volí jinak jako prodavač, ekonomka, vědec, maminka na mateřské než jako Čech či Němec. Mohli bychom se organizovat podle věkové kategorie, barvy vlasů, vyznání − to je jedno −, důležité je, že by hlasování vypadalo jinak: podle toho, za koho se ve volbách považuji, či podle toho, koho se cítím zastupovat.

Ticho lidu

Přestože hlas lidu je hlasem Božím, nikdy nezazněl. I když chodíme hlasovat, náš hlas ve volbách není ve skutečnosti hlasem, ale (v tichosti) vloženým volebním lístkem do obálky. Hlas si přece může svobodně říkat, co chce, jak chce − oproti tomu jsou volby volbou odpovědi s předem definovanou množinou možností. Navíc se otázka netýká toho, co chtějí lidé, ale co chce lid, národ, což se trošku staromilsky často mylně zaměňuje. Za starých časů znamenali lidé národ, proto také podobnost lidi-lid, což funguje ve stejném smyslu i v angličtině people-peoples. Lid jsou národy, "peoples" jsou národy. Ani v jednom případě to neznamená lidstvo.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru