Tuzemský zahraniční obchod dosáhl v dubnu přebytku 15,8 miliardy korun, uvedl včera ČSÚ. Na měsíční bilance tohoto řádu je česká ekonomika zvyklá už několik let. Zdálo by se tedy, že se nic zajímavého neděje. V pozadí však najdeme trend, který může vyvolávat určitou nervozitu. Ta vcelku "obvyklá" celková cifra je totiž výslednicí mnohaměsíčního trendu zpomalování růstu vývozu i dovozu.

Český průmysl funguje jako jakýsi průtokový ohřívač, kde velká část vývozu je složena z nevelké hodnoty přidané k dovezeným polotovarům. Pokud tedy zpomaluje vývoz, obvykle zhruba obdobně zpomaluje i dovoz. Proč tedy zpomaluje samotný vývoz? Podezření rozhodně nepadá na zahraniční poptávku. V Německu, které je pro Česko klíčové, se v posledních čtvrtletích o žádné recesi oslabující tamní poptávku po českém vývozu mluvit nedá. A totéž platí i pro většinu ostatních našich exportních trhů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru