Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše podruhé premiérem vlády České republiky. Zkusme na tom nejdříve najít pozitiva. Prezident, ač mu to trvalo zhruba o pět měsíců déle, než mělo, konečně zase jednou udělal krok, proti kterému se nedá z hlediska ústavnosti nic namítat. Demokratické mechanismy sice skřípou, ale stále ještě fungují. Potud dobře. Tím ovšem, přes veškerou snahu, pokus o výčet pozitiv končí. To, co nyní vzniká a nárokuje si vládu nad Českem minimálně na další tři roky, těžko nazvat jinak než vládou politické bezskrupulóznosti.

Důvody jsou hned tři. Ten hlavní spočívá v tom, že se poprvé od roku 1989 dostávají na celostátní úrovni k moci komunisté. Je sice pravda, že se o tom uvažovalo už dříve, například Jiří Paroubek byl ochotný s komunisty vládnout už v roce 2006 a různé partaje s nimi už léta spolupracují na komunální a krajské úrovni. Ovšem to, co uchystal Andrej Babiš, je kvalitativní zlom. Otevřít dokořán dveře partaji, která je jednoznačně protizápadní, proputinovská, partaji, která usiluje o vystoupení ze Severoatlantické aliance, to je něco zatraceně jiného než s komunisty opravovat chodníky v Horní Dolní. Babišovy výmluvy, že mu nic jiného nezbylo, protože ho většina demokratických stran odmítla, jsou liché. Nikdo ho nemučil, nikdo mu ničím nevyhrožoval. Kdyby nechtěl být za každou cenu premiérem, měli bychom vládu bez komunistů už dávno. Za připuštění komunistů k moci je tak odpovědný jen on sám.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru