O víkendu čeká všechny domácí veslaře vrchol sezony, kterým jsou pro tento sport v Česku pražské Primátorky. Jeden z duchovních otců jejich moderní podoby Jiří Kejval už akci sleduje spíše zpovzdálí, organizaci se aktivně nevěnuje. Přednost mají aktivity spojené s vedením Českého olympijského výboru. Olympiáda v Tokiu se blíží a peněz se ve sportu stále nedostává.

Závod osmiveslic a další doprovodný program v rámci už 105. ročníku veslařské události v roli diváka ale Kejval nevynechá. Ostatně po revoluci bývalý veslař a někdejší šéf veslařského svazu na Primátorkách nechyběl ani jednou.

Pár dnů před letošním závodem se potkáváme v jeho domovském veslařském klubu Slavia Praha na levém břehu Vltavy na Smíchově. Shodou okolností se tam zrovna koná svatba. "Náš sport je spojen se silnou kulturou a komunitou. Klub je nejvíc. Když mezi dvanáctým a dvacátým rokem života v klubu trávíte veškerý čas, zanechá to ve vás stopu a udělat svatbu jinde by vás snad ani nenapadlo," říká Kejval.

Kdo chce podle něj pochopit tento sport i případný přesah, jaký může mít, měl by zažít britskou královskou regatu v Henley. "Ročně ji navštěvují desetitisíce diváků, pánové musí mít sako, kravatu a dlouhé kalhoty, dámy sukně pod kolena a klobouky. Většina z těch lidí na trať ani nevidí, ale je to akce, kde je dobré být," popisuje Kejval.

Podobný společenský duch slušel i Primátorkám, v dobách komunismu jej ztratily, ale parta kolem Kejvala se na počátku 90. let snažila takové povědomí o nich znovu budovat. Primátorky se v posledních letech například snaží přitáhnout zájem co největšího počtu studentů a univerzitních posádek. Letos veslaři hlásí i rekord v počtu ženských týmů.

Sám Kejval kromě toho, že je zapáleným fanouškem, jinak téměř každé ráno chodí na vodu, spolufinancuje chod VK Slavia Praha a upozorňuje, že spousta veslařů pracuje i v jeho firmě Techo, vyrábějící nábytek a interiérový design. "U veslařů víte, že je na ně spoleh. Na lodi, když je vás víc, od sebe máte deset centimetrů. Když se někde s veslem zapomenete, narvete ho parťákovi do zad," upozorňuje.

Každý podezřívá každého

V roli předsedy Českého olympijského výboru Kejval řeší primárně dvě věci. Tou aktuální je příprava další olympiády a dlouhodobou, aby ve sportu obecně bylo víc peněz.

"Už se bavíme o olympiádě 2020 v Tokiu. Zjišťujeme, že je poměrně složité se s Japonci na čemkoliv domluvit. Nemile nás také překvapilo, kolik peněz bude všechno stát, například vybudování národního olympijského domu. Zlatý Londýn. Někdy máme pocit, že si z nás Japonci s cenami dělají legraci," poznamenává ve srovnání s letními hrami v roce 2012.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.