Když ruský prezident před návštěvou Rakouska vzkazuje, že nechce Evropskou unii ani oslabit, ani rozdělovat, vypadá to na freudovský přebrept, kterým lidé podle věhlasného rakouského zakladatele psychoanalýzy nechtěně prozrazují svá utajovaná přání.

Nebo by se snad dalo věřit Vladimiru Putinovi, že jeho prezidentská strana Jednotné Rusko už před rokem a půl uzavřela smlouvu o těsné spolupráci s euroskeptiky ze Svobodné strany Rakouska, aby přispěla k soudržnosti osmadvacítky?

Není to spíše proto, že šéf svobodných a nyní vicekancléř Heinz-Christian Strache volá po zrušení sankcí, na nichž se Evropská unie dohodla před čtyřmi lety? Tedy poté, co Putinovi "zelení mužíčci" obsadili Krym, aby jeho obyvatelé mohli, tentokrát už pod dozorem regulérní armády, hlasovat o připojení k Rusku? Kdo jiný by o tom mohl vědět lépe než Stracheho zahraničněpolitický expert Johann Gudenus, který při tomto zvláštním referendu asistoval jako zahraniční pozorovatel a úzké vztahy v Moskvě si udržuje už od svých tamějších studií?

V tomto kontextu vypadá první Putinova cesta na Západ po jeho čtvrtém nástupu na prezidentský stolec jako test, kam až hodlá Rakousko při pokusech o zprostředkování lepších vztahů Evropy s Ruskem zajít.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Dá se čekat, že by ve Vídni Putin dostal dárek, o který tolik stojí?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se