Když ruský prezident před návštěvou Rakouska vzkazuje, že nechce Evropskou unii ani oslabit, ani rozdělovat, vypadá to na freudovský přebrept, kterým lidé podle věhlasného rakouského zakladatele psychoanalýzy nechtěně prozrazují svá utajovaná přání.

Nebo by se snad dalo věřit Vladimiru Putinovi, že jeho prezidentská strana Jednotné Rusko už před rokem a půl uzavřela smlouvu o těsné spolupráci s euroskeptiky ze Svobodné strany Rakouska, aby přispěla k soudržnosti osmadvacítky?

Není to spíše proto, že šéf svobodných a nyní vicekancléř Heinz-Christian Strache volá po zrušení sankcí, na nichž se Evropská unie dohodla před čtyřmi lety? Tedy poté, co Putinovi "zelení mužíčci" obsadili Krym, aby jeho obyvatelé mohli, tentokrát už pod dozorem regulérní armády, hlasovat o připojení k Rusku? Kdo jiný by o tom mohl vědět lépe než Stracheho zahraničněpolitický expert Johann Gudenus, který při tomto zvláštním referendu asistoval jako zahraniční pozorovatel a úzké vztahy v Moskvě si udržuje už od svých tamějších studií?

V tomto kontextu vypadá první Putinova cesta na Západ po jeho čtvrtém nástupu na prezidentský stolec jako test, kam až hodlá Rakousko při pokusech o zprostředkování lepších vztahů Evropy s Ruskem zajít.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru