Alí Akbar Sálehí, šéf íránské organizace pro jadernou energii, sice tvrdí, že Írán hodlá nadále dodržovat podmínky dohody o íránském jaderném programu z roku 2015, nicméně v úterý přišel s překvapivým oznámením. Sdělil, že v Natanzu začal Írán budovat infrastrukturu pro umístění moderních centrifug na obohacování uranu.

Mluvčí íránské organizace pro atomovou energii Behrúz Kamálvandí už dříve avizoval, že Írán oznámí Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) svůj úmysl navýšit kapacitu na obohacování uranu. Teherán tak reaguje na nedávné vypovězení dohody z roku 2015 jedním ze signatářů, USA. Sálehí včera řekl, že jaderné aktivity Íránu zůstanou v rozsahu, jak stanoví dohoda z roku 2015. V Natanzu se prý začne budovat infrastruktura k výrobě elektřiny.

Pro to, aby se dohodou nadále řídil spolu se zbylými signatáři, si Írán stanovil několik podmínek. Patří k nim zachování stávajícího objemu prodeje ropy, zajištění obchodování prostřednictvím evropských bank a záruka, že se zbývající signatáři nebudou snažit dohodu rozšířit o balistický program.

K ostatním signatářům patří Francie, Británie, Německo, Rusko a Čína. Evropané chtějí dohodu zachovat, avšak i oni stejně jako USA poukazují na vliv Íránu v regionu a na jeho balistický program.

Dohoda v původní podobě měla umožnit zrušení protiíránských sankcí výměnou za pozastavení íránského jaderného programu. Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v pondělí řekl, že nařídil přípravy na navyšování kapacity obohacování uranu v případě, že se dohoda rozpadne.

Nejvíce ohrožen íránskými aktivitami se cítí Izrael. Jeho premiér Benjamin Netanjahu reagoval na Twitteru na zprávu o úmyslu Íránu zvýšit kapacitu obohacování uranu. Sdělil, že ho to nepřekvapuje. "Před dvěma dny íránský vůdce ajatolláh Chameneí prohlásil, že jeho záměrem je zničit Izrael. V pondělí řekl, jak to udělá − ničím neomezeným obohacováním uranu, aby získal arzenál jaderných bomb," prohlásil Netanjahu ve videu.

"Nepřekvapuje nás to, ale nedovolíme Íránu získat jadernou zbraň," prohlásil dále Netanjahu z cesty po Evropě, kde přesvědčuje evropské signatáře, aby s výpovědí dohody následovali Washington.

Chameneí v pondělí řekl, že nařídil obnovit obohacování uranu, pokud se se zbývajícími signatáři nepodaří dohodu udržet. Sdělil rovněž, že Írán nikdy nepřistoupí na omezování balistického programu. Ve svém tweetu označil Izrael za "rakovinný nádor" Blízkého východu, který "je třeba odstranit".

Izraelský ministr pro tajné služby Jisrael Kac vyzval k sestavení vojenské koalice proti Íránu, pokud Teherán obnoví obohacování uranu k vojenským účelům. Írán popírá, že mu jde o jadernou zbraň, obohacený uran prý potřebuje pro energetiku.

Související