Přicházejí v noci. Se svítilnami a často i se zbraněmi vpadnou na nehlídané pole a uřezávají zralé plody nebo rovnou odnesou celou rostlinu. Zloději vanilky farmářům na Madagaskaru způsobují obrovské škody, z nešetrně uloupené úrody však vzejde jen málo kvalitního koření nebo často vůbec žádné. Jeho cena v posledních letech celosvětově stoupá a kilogram lusků je momentálně dražší než stejné množství stříbra.

Situace na ostrově u afrických břehů navíc přispívá k tomu, že nakupující platí rekordně vysoké ceny za nejméně kvalitní vanilku za posledních několik let. To se může ve svém důsledku projevit i na cenách pravé vanilkové zmrzliny v Evropě i zbytku světa.

Madagaskar zažívá něco, co by se dalo popsat jako vanilková horečka. Na africkém ostrově se pěstuje 80 procent celosvětové produkce vanilky. S její rostoucí cenou se stala prioritou pro místní farmáře, kteří opouštějí tradiční suroviny a přiklánějí se k pěstování drahocenných lusků. Pěstování vanilky zkrátka zažívá na ostrově v Indickém oceáně nevídaný boom. Vznikají "vanilkoví baroni", v zemi roste prodej luxusního zboží, televizorů, automobilů nebo drahého alkoholu.

527 USD

(asi 11,5 tisíce korun) je cena za kilogram vanilky, na niž se dostala počátkem června.

80 procent

celosvětové produkce vanilky se pěstuje na Madagaskaru.

25 milionů

obyvatel žije na Madagaskaru. Podle OSN 92 procent z nich žije za méně než dva dolary denně. Čtyři miliony lidí trpí nedostatkem jídla.

Co je vanilka

◼ Vanilka je aromatické koření vyrábějící se fermentací plodů některých druhů orchidejí. Původně pochází z Mexika. Pěstuje se také například v Ghaně, Indonésii nebo na Papui-Nové Guineji.
◼ S rostoucí cenou se zájem o její pěstování rozšiřuje. Je však velmi náročné, protože rostliny se musí opylovávat ručně. Proto mezi producenty vanilky patří především rozvojové a chudé země s levnou pracovní silou.

Kromě toho, že cena může zase spadnout, jako se to v minulosti už několikrát stalo, čelí farmáři na Madagaskaru ještě jiné hrozbě: ozbrojeným gangům. Není divu, 1. června se cena za kilogram vanilky dostala na 527 amerických dolarů (asi 11,5 tisíce korun), což pro mnoho místních představuje průměrný roční plat. Vznikají proto skupiny jakési domobrany, které plantáže před nájezdníky brání 24 hodin denně. A často také berou zákon do vlastních rukou a zloděje namístě zabijí. Farmáře k tomu ženou nízké tresty pro zloděje i korupce, díky níž stačí na osvobození dobré známosti mezi obchodníky s vanilkou.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru