Přicházejí v noci. Se svítilnami a často i se zbraněmi vpadnou na nehlídané pole a uřezávají zralé plody nebo rovnou odnesou celou rostlinu. Zloději vanilky farmářům na Madagaskaru způsobují obrovské škody, z nešetrně uloupené úrody však vzejde jen málo kvalitního koření nebo často vůbec žádné. Jeho cena v posledních letech celosvětově stoupá a kilogram lusků je momentálně dražší než stejné množství stříbra.

Situace na ostrově u afrických břehů navíc přispívá k tomu, že nakupující platí rekordně vysoké ceny za nejméně kvalitní vanilku za posledních několik let. To se může ve svém důsledku projevit i na cenách pravé vanilkové zmrzliny v Evropě i zbytku světa.

Madagaskar zažívá něco, co by se dalo popsat jako vanilková horečka. Na africkém ostrově se pěstuje 80 procent celosvětové produkce vanilky. S její rostoucí cenou se stala prioritou pro místní farmáře, kteří opouštějí tradiční suroviny a přiklánějí se k pěstování drahocenných lusků. Pěstování vanilky zkrátka zažívá na ostrově v Indickém oceáně nevídaný boom. Vznikají "vanilkoví baroni", v zemi roste prodej luxusního zboží, televizorů, automobilů nebo drahého alkoholu.

527 USD

(asi 11,5 tisíce korun) je cena za kilogram vanilky, na niž se dostala počátkem června.

80 procent

celosvětové produkce vanilky se pěstuje na Madagaskaru.

25 milionů

obyvatel žije na Madagaskaru. Podle OSN 92 procent z nich žije za méně než dva dolary denně. Čtyři miliony lidí trpí nedostatkem jídla.

Co je vanilka

◼ Vanilka je aromatické koření vyrábějící se fermentací plodů některých druhů orchidejí. Původně pochází z Mexika. Pěstuje se také například v Ghaně, Indonésii nebo na Papui-Nové Guineji.
◼ S rostoucí cenou se zájem o její pěstování rozšiřuje. Je však velmi náročné, protože rostliny se musí opylovávat ručně. Proto mezi producenty vanilky patří především rozvojové a chudé země s levnou pracovní silou.

Kromě toho, že cena může zase spadnout, jako se to v minulosti už několikrát stalo, čelí farmáři na Madagaskaru ještě jiné hrozbě: ozbrojeným gangům. Není divu, 1. června se cena za kilogram vanilky dostala na 527 amerických dolarů (asi 11,5 tisíce korun), což pro mnoho místních představuje průměrný roční plat. Vznikají proto skupiny jakési domobrany, které plantáže před nájezdníky brání 24 hodin denně. A často také berou zákon do vlastních rukou a zloděje namístě zabijí. Farmáře k tomu ženou nízké tresty pro zloděje i korupce, díky níž stačí na osvobození dobré známosti mezi obchodníky s vanilkou.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru