Už druhým týdnem platí nařízení Evropské komise o ochraně osobních údajů (GDPR). Všiml si toho zřejmě každý, protože e-mailové schránky uživatelů se začaly plnit desítkami žádostí o souhlas se zpracováním osobních údajů. Paradoxní je, že mnohdy uživatelům začaly chodit žádosti od firem, o kterých posledních několik let vůbec neslyšeli. Největší perlička mi přišla od jednoho autoservisu: "Váš souhlas si od Vás dovolujeme žádat kupříkladu k těmto účelům: Poskytnutí informace o zhotovení zakázky, např.: Váš vůz je opraven a připraven k vyzvednutí."

Tyto a podobné e-maily jen dokazují, jak mnoho firem vůbec základní smysl ochrany osobních údajů nepochopilo. Mnohdy ani nevědí, že za osobní údaj může být považováno cokoliv, co vede k identifikaci konkrétní osoby. Může jím být jméno, osobní číslo, adresa, pracovní pozice, IP adresa, ale i rentgenové snímky, biometrické údaje, či dokonce přihlašovací údaje na chytrých plynoměrech anebo kódy na popelnicích pro chytrý svoz odpadu. Když ale nedochází k identifikaci osoby, o osobní údaj se jednat nemusí. Názorným příkladem může být např. VIN automobilu. Pokud jeho zadáním do on-line aplikace dostanete např. informaci o historii nájezdu kilometrů za posledních několik let provozu, o osobní údaj se nejedná. Kdybyste ale byli schopni ve stejné aplikaci po zadání VIN dohledat i majitele vozu, už by se o osobní údaj jednalo.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru