Na dnešním jednání vlády bude ministr školství Robert Plaga požadovat přes jednu miliardu korun do rozpočtu školství, kromě jiného chce 620 milionů pro regionální školství a 135 pro lékařské fakulty. Z rozpočtu školství šlo přitom letos 400 milionů korun na stát, který chce i z těchto peněz financovat slevy na jízdném pro seniory a studenty.

Plán Andreje Babiše na levné jízdné pro studenty a seniory tím dostává trhlinu. V minulosti premiér hovořil o penězích na slevu jízdného jako o úsporách v rozpočtu. "Už když se tyto peníze blokovaly na jízdné, upozorňoval jsem, že až budu mít dopočítáno, kolik chybí v regionu, tak si pro ty peníze půjdu," řekl Plaga.

Sleva 75 procent na jízdné pro studenty a důchodce měla začít platit od 10. června a na každý rok měla vyjít na 5,83 miliardy korun v rámci kompenzace pro dopravce. Posléze vláda posunula uplatnění slev až na září.

400 milionů Kč

Tolik peněz šlo z resortu školství na zlevněné jízdné pro studenty a seniory. Nyní je chce ministr Robert Plaga zpět.

Babiš opakovaně prohlásil, že peníze najde z úspor v jednotlivých resortech. Právě ministerstvo školství podle premiéra v demisi ušetřilo 300 milionů korun jen tím, že platilo členské poplatky v mezinárodních vědeckých institucích výhodným kurzem. "Tím, že posílila koruna, jsme ušetřili. Takže je to ušetřené absolutně," řekl v dubnu Babiš. Tiskový odbor školství tehdy údaj potvrdil s tím, že se jedná zejména o úspory na kurzovém rozdílu, které vznikly při placení členských poplatků v zahraničních vědeckých organizacích.

Teď ale ministr školství mluví jinak. Tvrdí, že už když v březnu bylo potřeba 400 milionů ze školství, avizoval, že bude mít do konce dubna spočítané prostředky a že bude po vládě požadovat navýšení rozpočtu. "Takže ano, technicky to vypadá, že mi vrátí 400 milionů, které mi vzali v únoru, a ještě se mi přihodí 620 milionů, ale z mého pohledu je mi jedno, jak se to řeší z pohledu financí," dodal ministr školství.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.