Nízká míra nezaměstnanosti a velký počet neobsazených volných pracovních míst ženou vzhůru odměňování jak v soukromých firmách, tak i ve státních a veřejných institucích. Podle Českého statistického úřadu vzrostla měsíční nominální průměrná mzda v 1. čtvrtletí o 8,6 procenta na 30 265 korun. Reálně po očištění od inflace je meziroční nárůst 6,6 procenta.

Zatímco nominální růst odměny za práci tak v prvních třech měsících roku rostl nejrychlejším tempem od roku 2008, u reál­né mzdy je to dokonce nejvyšší tempo za posledních 15 let. Medián mezd stoupl za leden až březen meziročně o 8,3 procenta na 25 674 korun.

"Průměrná mzda tentokrát rostla rychleji než medián. To znamená, že se přidávalo spíš lidem se mzdami vyššími. Ale i zde nejspíše zafungoval efekt plošného přidávání ve veřejné sféře," říká analytik ČSOB Petr Dufek.

To potvrzuje i hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte David Marek. "Průměrná mzda ve veřejném sektoru se zvýšila o 12,5 procenta, ve školství dokonce o 12,6 procenta," upozorňuje Marek.

Aby růst mezd byl více ospravedlnitelný, měla by spolu s tím růst i produktivita práce. Nedostatek lidí zejména ve výrobě k tomu podle mnoha analytiků a expertů přispívá. Nutí to firmy investovat do digitalizace a automatizace, která produktivitu navyšuje.

ČSÚ zmapoval také srovnání platů a mezd v Česku napříč regiony, odvětvími ekonomiky i jednotlivými pozicemi za poslední dekádu mezi lety 2007 a 2017.

Průměrná mzda v Česku vzrostla za toto období nominálně o 40,7 procenta, reálně o 16,4 procenta. Medián se za posledních deset let zvýšil o 28 procent na průměr loňského roku 26 843.

Srovnání ukazuje například i to, že mzdy v krajích se přibližují, nejpomaleji rostly odměny v Praze. Dále se více zvýšily u lidí, kteří mají nižší vzdělání.

Jen pomalu se pak k odměnám mužů přibližují částky, jež dostávají ženy. Podle údajů Eurostatu je Česko za Estonskem druhou zemí s největšími rozdíly v tomto ohledu v celé EU, když ženy berou na stejných pozicích v průměru o pětinu méně než muži.

Zároveň platí, že co se oborů týče, nejvyšší mzdy a platy (pokud pomineme úzce specializovaný obor řízení letového provozu) dostávají lidé ve sféře informačních technologií.

Je zřejmé, že mzdy celkově v ekonomice dál porostou. V dalších čtvrtletích se ve statistice výrazně zobrazí přidávání ve velkých potravinářských řetězcích - často jde o dvouciferný procentní růst - nebo další 12procentní navýšení tarifních mezd v automobilce Škoda, které začalo platit od dubna.

Infografika
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru