Nová statistika o vývoji mezd nemůže na první pohled než potěšit.

Zaměstnanci si polepšili nejvíc za posledních deset let, přidáno dostali konečně i lidé, jejichž profese byly dlouhodobě podhodnocené, jako jsou učitelé, zdravotní sestry či pracovníci v sociálních službách. Zvýšil se i medián mezd, který v posledních čtyřech čtvrtletích navíc rostl rychleji u žen než u mužů, což je potěšitelné zejména s ohledem na to, že ženy stále berou méně. Podle statistiků jsou na tom nejlépe třicátníci a čtyřicátníci, kde se za posledních deset let rozdíl v odměňování mezi pohlavími snížil z 27 procent na 21 procent.

V delším časovém úseku pak nejvíc rostly mzdy tam, kde byly nejnižší − v pohostinství a ubytování, kde zafungoval stát, který nařídil růst minimální mzdy.

Ze statistiky mezd ovšem můžeme vyčíst podstatně víc než jen to, že se všem daří lépe, a tudíž bychom měli žít radostněji. Začněme třeba obory, které podle rostoucího počtu zaměstnanců ekonomika potřebuje nejvíc ze všeho.

S ohledem na to, že průmysl nyní postrádá na tři sta tisíc lidí, zřejmě nepřekvapí, že za posledních osm let zde pracuje o 120 tisíc lidí víc. Jejich mzdy přitom poskočily výrazně nad průměr a − přes dlouhodobá varování analytiků před rostoucím rozdílem mezi růstem produktivity práce a růstem mezd − firmy zatím rostou a poptávají další lidi.

Druhým odvětvím, které ze všeho nejvíc nabíralo zaměstnance, jsou pracovníci v administrativě (část z nich ve službách státu), kterých přibylo bezmála sedmdesát tisíc.

Na rozdíl od průmyslu, kde s růstem počtu zaměstnanců rostly mzdy nad průměr, v této oblasti se mzdy zvyšovaly podprůměrně a zůstávají jedny z nejnižších v ekonomice. Otázkou je, jestli je takové nabírání lidí výsledkem rostoucí ekonomiky, nebo rostoucí byrokracie, která nutí i menší firmy zaměstnávat "lidi na papírování".

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru