Kde hledat recept, jak ve volbách porazit vládní stranu, když ekonomika loni vyrostla o pět procent a míra nezaměstnanosti se pohybuje na stejném čísle? Janez Janša, který se ve slovinské politice pohybuje více než dvě desítky let a už jednou to dotáhl na premiéra, se rozhodl vsadit na to, co v poslední době v řadě evropských zemích zabírá. Manuál volební kampaně si vypůjčil od Viktora Orbána, který se sloganem Stop imigrantům letos na jaře obhájil premiérskou funkci v sousedním Maďarsku. Některá slovinská média přišla s podezřením, že inspirace nebyla pouze ideová a že na financování kampaně Janšovy Slovinské demokratické strany se podílely i fondy blízké maďarským konzervativcům. A Orbán neváhal svého spojence podpořit osobní účastí na květnovém předvolebním mítinku, kde Janšu označil za "záruku přežití slovinského národa".

Význam těchto voleb proto nelze omezit jen na Slovinsko, malou zemi s pětinou obyvatel Česka. Projevuje se v nich několik podstatných trendů. Prvním jsou pokusy ustavit koalici národně konzervativních stran ve střední Evropě. Jejich slabinou je ale zatím malá důvěryhodnost, protože oba někdejší disidenti, Janez Janša i Viktor Orbán, dospěli ke svým dnešním názorům až poté, co hlásali i jiné politické názory. Navíc národně konzervativní politika omezená na negaci, na vymezování se vůči imigraci a vůči všemu, co se dá zahrnout pod pojem Brusel, by voličům mohla brzy přestat stačit. Hledání vnější hrozby sice může ventilovat a směrovat pocity nespokojenosti, stěží však odstraní důvody, proč je řada voličů přesvědčena, že data dokazující ekonomickou prosperitu se neukazují v jejich peněženkách a na jejich bankovních účtech.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru