Pustit se do investic na kapitálových trzích je vážné rozhodnutí. Vědět, jak na to, je důležitý, ale nikoli dostačující předpoklad. Platí stejně pro začátečníky i zkušenější investory. Všichni musí vědět, kdy a který cenný papír je vhodné koupit či prodat. 

Opisování od jiných investorů je správné, snaží se Čechy naučit internetový obchodník s cennými papíry eToro

Právě tuto druhou část investičního procesu se snaží eliminovat či alespoň usnadnit izraelský makléř eToro. Pro firmu, která působí po celém světě a od letošního roku také v Česku, je to cesta, jak se odlišit od konkurenčních investičních zprostředkovatelů. Vydavatelství Economia, které vydává Hospodářské noviny, se společností eToro spolupracuje v rámci projektu investorské osvěty a vzdělávání.

Nabídka eTora, které spojuje výhody on-line obchodního portálu a sociálních sítí, je primárně určená pro investory, kteří chtějí aktivně obchodovat s cílem vydělat na pohybech cen akcií, měn, investičních fondů či digitálních měn včetně bitcoinu. Služba tedy není zcela vhodná pro investory, kteří chtějí cenné papíry koupit a držet delší dobu.

Klienti eTora mohou v reálném čase sledovat, do čeho investují jiní a jak se jejich investicím daří, a na základě toho učinit či upravit své vlastní obchodní strategie. Pro tento druh investic se vžil a do češtiny přešel anglický výraz social trading. Podobné služby nabízí na českém trhu také jiné společnosti, například dánská finanční společnost SaxoBank a polský makléř XTB. Nicméně eToro je ve využití a zapojení svých klientů do vzájemné spolupráce průkopníkem. Jako jedna z prvních služeb tohoto druhu zavedla vyplácení odměn klientům, které jiní často a hojně napodobují. Ty se odvíjí od objemu obchodů, které na základě jejich inspirací uskuteční ostatní uživatelé platformy.

Zdroj: eToro – kopírování obchodních strategií

Současně eToro také loni zavedlo možnost investic do vlastních fondů, takzvaných Copy Funds, které automaticky sestavují portfolia cenných papírů podle nejúspěšnějších investorů, kteří jsou na platformě aktivní. Do těchto fondů, které mohou vyhovovat i méně aktivním investorům, je třeba vložit alespoň 5 tisíc dolarů. To je výrazně více, než kolik je třeba k investování do jednotlivých cenných papírů, které lze začít už od dvou set dolarů (zhruba čtyři tisíce korun).

Zdroj: eToro – Copy Funds – investice do fondů od 5 tisíc dolarů

Většina obchodů na eToro probíhá prostřednictvím speciálního investičního nástroje, známého pod zkratkou CFD (z anglického contract for difference). Ten umožňuje klientům spekulovat na vývoj cen různých investičních nástrojů, ale nikoli je vlastnit. Obchody přes CFD znamenají, že člověk po nákupu nedrží přímo bitcoin nebo třeba akcie Applu, ale pouze investiční nástroj kopírující vývoj jejich cen. 

Kromě akcií, měn či kryptoměn lze pomocí CFD sledovat vývoj tržních hodnot také akciových indexů (jako například S&P 500), komodit (ropa), cenných kovů (zlato) či burzovně obchodovaných fondů (známých pod anglickou zkratkou ETF).

Registrace a regulace

Firma eToro je registrována jako kyperská investiční společnost. Podléhá tak regulaci tamní komise pro cenné papíry (CySEC). Stejně jako jiní poskytovatelé investičních služeb v EU musí dodržovat směrnice o trzích finančních nástrojů (MIFID).

Maximální výše vkladu je omezena částkou 2 tisíce eur v případě, že klient po registraci svého obchodního účtu neprojde kompletní ověřením, které zahrnuje důkladné ověření jeho osobních údajů. Cílem je zamezit tomu zneužití eTora k praní peněz získaných z trestné činnosti.

Pro přihlášení do eToro je třeba podstoupit registraci a vyplnit dotazník ohledně zkušeností s investováním na kapitálových trzích. Možností ale je i přihlášení přes účet, který máte na Googlu. Následně člověk vyplní dotazník, který požaduje základní osobní údaje, dotazy na zkušenosti s obchodováním investičních nástrojů a hlavně derivátů a pákových produktů, jakými jsou právě CFD. Dotazník se také ptá na vzdělání a chce vědět, jak vysokou částku hodláte poslat na obchodní účet. Je také třeba provést verifikaci nahráním některého z osobních dokladů, buď občanky, či pasu.

Zdroj: eToro – ověření totožnosti

Zdroj: eToro – investorský dotazník

Obchodní platforma

Obchodovat je možné přímo přes webové rozhraní a také mobilní aplikaci pro chytré telefony. Webové rozhraní eTora je přehledné a umožňuje snadné ovládání. To se týká také zadávání obchodních příkazů, ať už jde o vlastní investiční strategii, či zadání příkazu ke kopírování obchodů jiných. V případě eTorem povzbuzovaného opisování platí, že platforma automaticky rozloží zvolený objem vašich investic do instrumentů obchodníka, který vás inspiroval. Tedy jde-li o portfolio obchodníka v hodnotě deset tisíc dolarů rozležené do pěti různých akcií, tak eToro vám sestaví stejné portfolio, i když jeho celkový objem bude činit třeba jen dvě stě dolarů. 

Zdroj: eToro – zobrazení investičních instrumentů

U jednotlivých akcií, měnových párů či kryptoměn jsou k dispozici grafy s vývojem ceny a další grafické nástroje usnadňující rozhodování.

Zdroj: eToro – nástroj pro grafické znázornění vývoje cen (zde akcie Apple)

Investování na dluh

Obchodování s investičními nástroji přes CFD je obvykle spojeno s využitím úvěru, takzvané finanční páky. To znamená, že obchodník může i s menší částkou vlastních peněz investovat mnohem větší sumu peněz. S tím je samozřejmě spojené riziko vyšší ztráty, protože v případě neúspěchu musí investor vypůjčené peníze splatit ze svého, a nikoli pomocí výdělku, se kterým u daného obchodu počítal.

Například při páce deset ku jedné může investor s pouhými vlastními tisíci dolary nakoupit akcie Applu až za 10 tisíc dolarů. Výše této páky se liší. U akcií je nejmenší možná páka pět ku jedné a nejvyšší právě deset ku jedné. Do vyššího poměru úvěru a vlastních peněz (až 400:1) lze jít v případě obchodů s měnovými páry a komoditami. Naopak finanční páka není k dispozici u investic do kryptoměn. S velikostí dostupné páky je dobré se seznámit ještě před vlastním obchodem. Páka může být dobrým sluhou, ale i zlým pánem.

Obchodování je samozřejmě možné i bez využití úvěru. Omezení rizika při obchodech, včetně pákových, lze provést nastavením nejvyšší snesitelné míry výkyvu ceny v neprospěch dané investice. Pro toto opatření je užívaný anglický investiční výraz stop loss, tedy ukonči ztráty. 

Zdroj: eToro –rozhraní pro nastavení výše úvěru, takzvaného obchodu na páku

Poplatky

Broker eToro místo poplatků vydělává na rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou, podobně jako směnárny. V případě měnových párů začíná tento rozdíl na čtvrtém desetinném místě. Například činí-li nákupní a prodejní cena eura za dolary 1,1722 a 1,1725, je poplatek eTora 0,0003 dolaru.

U ostatních cenných papírů vypočítává eToro poplatky jako určité procento z rozdílu nákupních a prodejních cen. V případě bitcoinu jde o 1,5 procenta, u jiných kryptoměn to ale může být i více. Poplatek za nákupy pmocí CFD nástrojů, které spekulujících na vývoj cen akcií, je 0,09 procenta z rozdílu cen mezi nabídkou a poptávkou.

V případě investic na páku musí investor počítat také se zvláštním poplatkem, který je účtován v případě, že jeho obchod zůstává aktivní více obchodních dnů.

Je však třeba dát pozor i na další poplatky. Při výběru peněz si eToro účtuje poplatek 25 dolarů, také si účtuje poplatky za směnu mezi jednotlivými měnami. Broker eToro také své klienty motivuje k aktivnímu obchodování. Klientům, kteří neprovedou žádný obchod po dobu čtyř měsíců, společnost účtuje poplatek za nečinnost ve výši deseti dolarů. 

Poplatky se samozřejmě netýkají klientů, kteří využívají zkušební demoúčet eTora k tomu, aby si obchodování na finančních trzích zkusili nanečisto.

Jak vybírat a vkládat peníze na účet eTora

Peníze lze z účtu poslat zpět na platební kartu (která byla použita při vkladu), na účet u zprostředkovatele on-line platebních služeb PayPal či převodem na bankovní účet. Vyřízení výběru může podle zvolené metody trvat až osm dní.

Vklad proběhne obvykle během několika minut, je-li prováděn platební kartou či přes PayPal. Nabití účtu bankovním převodem může trvat déle.

Zdroj: eToro – rozhraní pro vklad peněz na investiční účet

Náklady pro české investory

On-line makléř eToro používá americký dolar jako svou základní měnu u obchodního účtu. To samozřejmě znamená, že při zaslání vkladu v jiné měně a jejího výběru musí klienti eTora počítat s kurzovými náklady a rizikem. Z českého pohledu je v současnosti asi nejvýznamnějším faktorem pozvolné posilování koruny. Je tedy nutné počítat s tím, že posilující domácí měna ukrojí z výnosů v dolarech.

Ukončení investování a zrušení účtu na eToro

Smazání účtu je možné pouze po uzavření všech otevřených obchodních pozic a výběru peněz. Zrušení účtu lze provézt přes on-line formulář, který je nenápadně umístěn zcela dole v sekci nastavení účtu. 

Zdroj: eToro – kde hledat link pro zrušení účtu