Příznivá ekonomická situace v Česku přeje fúzím a akvizicím. Dříve než zájemce o koupi firmy získá detailní přehled jejích finančních toků, většinou jej zajímá ukazatel EBITDA, tedy provozní zisk před odečtením odpisů. Ten je v branži oblíbeným nástrojem pro určení kupní ceny. K ní se velmi zjednodušeně dojde vynásobením EBITDA násobkem běžným v daném odvětví a následným odečtením dluhů a přičtením peněz v hotovosti a na účtech.

"Často se prvotní oceňování firem dělá tak, že se například řekne: Je to plus minus šesti- až osminásobek EBITDA," říká Dušan Ševc, partner Deloitte ČR. Pro firmy, které účtují podle mezinárodních standardů, se ale tento ukazatel začne od příštího roku počítat jinak. Změny se týkají hlavně společností z mezinárodních holdingů nebo těch, s jejichž dluhopisy či akciemi je možné veřejně obchodovat.

V současnosti se pronajímané prostory či auta na operativní leasing vůbec nezahrnují do majetku firmy. Velkou změnou bude, že se podle mezinárodních pravidel začnou nově počítat mezi aktiva, takže se budou odepisovat. Tím se zvýší EBITDA, protože odpisy ji na rozdíl od současného stavu nebudou snižovat. Jelikož se hodnota firmy reálně nezmění, povede to ke snížení zavedených násobků.

U některých firem se výše "nové" EBITDA může lišit až o desítky procent. "Setkal jsem se například s IT firmou, u které by podle nových pravidel vyšla na dvojnásobek," říká Pavel Piskáček, manažer v oddělení finančního poradenství Deloitte ČR.

Odborníci se shodují, že se tento ukazatel stává pro podnikatele modlou, či dokonce posedlostí. "Má tu krásu, že je na první pohled jednoduchý," vysvětluje Štěpán Flieger, vedoucí oddělení fúzí a akvizic EY ČR. Podle tohoto ukazatele si tuzemští byznysmeni napříč obory rádi porovnávají výhodnost svých nákupů a prodejů. Když se před dvěma lety byznysmenům Tomáši Němcovi a Oldřichu Šlemrovi podařilo prodat svůj gumárenský ČGS Holding švédské skupině Trelleborg za v oboru rekordní zhruba 11násobek EBITDA, zvedla se tím laťka pro všechny.

Kvůli novým pravidlům ale mohou od příštího roku majitelé firem zapomenout na násobky, na jaké byli při nákupech či prodejích dosud zvyklí. A změny v účetních standardech mohou u akvizic při určování výše prvotní nabídky načas způsobit na trzích nejasnosti. "Když napíšete číslo na papír, tak se vám z něho špatně ustupuje," říká Piskáček. Nová čísla budou s těmi starými těžko porovnatelná. "Dá se očekávat, že v prvních letech po zavedení může dojít ke zmatkům," dodává Pavel Dolák, ředitel KPMG ČR.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru