Zavedením povinného posledního ročníku mateřské školy zákonodárci mířili především na děti z rodin ze sociálně odlišného prostředí (majetkově, kulturně, národnostně), které se zapojením do běžného českého kolektivu měly socializovat a zařadit. Zpráva České školní inspekce ukázala, že se to tak úplně nepovedlo. Do veřejných školek chodí ty děti, které by tam chodily stejně. A ty, které by tam chodit měly, tam dál nechodí.

Největší podíl "hříšníků" je v Karlovarském a Ústeckém kraji a také paradoxně v Praze. Jenže zatímco v Praze se hromadnému vzdělávání vyhýbají děti v soukromých školkách či dětských skupinách, na severozápadě Čech rodiče nemají na to, aby dětem zaplatili cestu do školky, obědy či výlety. Nebo si prostě jen myslí, že čím později se dítě setká s realitou, kdy mu spolužák vmete do tváře, že je "socka", tím lépe.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru